Повернення з неплатником ПДВ: як постачальнику «розлучитися» з нарахованими зобов’язаннями

Чи можна зняти зобов’язання, нараховані під час отримання авансу від неплатника ПДВ, у разі його повернення? Як відкоригувати зобов’язання, якщо покупець-неПДВшник поверне товар?

ВІДПОВІДЬ: Не секрет, що донедавна податківці були проти коригування зобов’язань у разі , якщо товар між сторонами «не ходив», а аванс повертають неплатнику ПДВ. Думку контролерів було озвучено в підкатегорії 101.19 ЄБПЗ1: «...у разі повернення попередньої (авансової) оплати неплатнику ПДВ коригування податкових зобов’язань постачальником не здійснюється, незалежно від причин такого повернення, в тому числі і у зв’язку з розірванням угоди про постачання товарів/послуг». Однак зараз статус роз’яснення змінили на «не чинне», а в актуальній відповіді з підкатегорії 101.07 ЄБПЗ контролери зробили вже позитивний для платників податків висновок: «…продавець — платник ПДВ має право виписати розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ». Саме такий підхід відстоювали й ми (див. публікацію «Повернення авансу від неплатника ПДВ: чи можна відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ» у газеті «Інтерактивна бухгалтерія» № 12 за 2013 р.). Утім залишилася ще заковика в механізмі обнулення зобов’язань: податківці не підказали, через який рядок декларації їх треба знімати. Апелюють же вони не до звичайного коригування за ст. 192 ПКУ, а до іншої обставини — відсутності факту поставки товару. Але при цьому все одно не можна вигадати нічого кращого «мінусування» у рядку 8.1 в декларації з ПДВ. На користь цього способу говорить і рекомендація контролерів з оформлення розрахунку коригування.

Підіб’ємо підсумок: якщо від неплатника ПДВ отримали аванс і є необхідність його повернути, то, аби позбавитися від податкових зобов’язань, доведеться розірвати договір. Для авансів за товари була й залишається альтернатива: передати ТМЦ покупцеві і лише потім відновити статус-кво (див. далі).

Ситуація з коригуванням зобов’язань під час повернення неплатником ПДВ товару (якщо гроші за нього не отримували) поки не висвітлена податківцями. Звичайно, можна спробувати провести аналогію з поверненням авансу. Однак використані податківцями аргументи не дуже налаштовують на таку вільність: «При поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу, операція з поставки товару не відбудеться. Тому і об’єкт оподаткування у постачальника відсутній…». Передача товару була, і напирати на відсутність поставки не зовсім коректно (нехай навіть товар потім і повернули).

Отже, щоб відчувати себе впевненіше, під час повернення товару неплатником краще все-таки провести «повний цикл»: «передача товару — отримання оплати» — «повернення товару — повернення грошей». Тоді ви бездоганно виконаєте умову з п. 192.2 ПКУ, а в контролерів не буде формальної зачіпки відмовляти в праві прибрати податкові зобов’язання.

Денис ПЕТРИГА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Єдина база податкових знань. Розміщена на офіційному сайті Міндоходів України — www.minrd.gov.ua.