У цьому матеріалі розповімо про переведення товарного боргу. Як відобразити таку операцію в бухгалтерському обліку постачальника (первинного боржника), покупця (кредитора) і нового боржника? Чи будуть наслідки в податково-прибутковому та ПДВ-обліку цих осіб?

Переведення товарного боргу відбувається в разі, коли постачальник (первинний боржник) отримав передоплату (аванс) за товари/послуги, але не поставив їх. Унаслідок цього виникає товарна заборгованість такого постачальника перед покупцем (кредитором). Для того аби позбутися цієї заборгованості, постачальник (первинний боржник) переводить свій борг на іншу особу, яка стає новим боржником. Далі зобов’язання з постачання товару/послуги перед покупцем має виконати вже цей новий боржник. Зазвичай первинний боржник за переведення його боргу сплачує новому боржникові компенсацію, хоча переведення боргу буває й безоплатним.

Відобразимо такі операції на схемі.

Схема

ПДВ

У постачальника — первинного боржника

Постачальник — платник ПДВ (первинний боржник) на дату отримання передоплати (авансу) нараховує зобов’язання з ПДВ (п. 187.1 ПКУ), складає на ім’я покупця (кредитора) — платника ПДВ податкову накладну та реєструє її в ЄРПН.