Особливості видачі довідок адвокатам за формою № 4-ОПП
Відповідно до норм Податкового кодексу України та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах своєї адвокатської діяльності. При цьому фізичній особі, яка здійснює адвокатську діяльність, чинним законодавством не заборонено бути підприємцем і здійснювати іншу підприємницьку діяльність, незаборонену законом.
Взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, здійснюється за місцем постійного проживання на підставі поданих такою особою документів, визначених у п.п. 6.9.1 р. VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588. Після взяття на облік таким громадянам видається довідка за формою № 4-ОПП, у якій перед прізвищем, ім’ям та по батькові обов’язково вказується вид професійної діяльності (наприклад «Приватний нотаріус», «Адвокат»).
Якщо громадянин зареєстрований як підприємець, але при цьому здійснює незалежну професійну діяльність, то він обліковується в органах ДПС як фізична особа-підприємець. У такому випадку фізична особа подає до органу ДПС заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копії документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності. У довідці за формою № 4-ОПП перед прізвищем, ім’ям та по батькові такої особою вказується «Фізична особа – підприємець» і вид професійної діяльності (наприклад, «Фізична особа – підприємець, адвокат»).
Слід зауважити, що згідно з Законом України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р. № 3425-XII нотаріус не може бути фізичною особою – підприємцем.
Детальніше це питання роз’яснено в «Узагальнюючій податковій консультації щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність», затвердженій наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. № 1185.
ДПІ у Солом’янському районі міста Києва ДПС