Чи потрібно під час розрахунку курсових різниць складати бухдовідку або інший документ на таку операцію? Якщо так, то первинку слід оформлювати не лише на кінець кварталу, а й на кожну дату розрахунку?

ВІДПОВІДЬ: Ми вважаємо, що можна обійтися без документування нарахування курсових різниць. Щоправда, якщо ви оформлюєте бухдовідкою таку операцію — це допоможе уникнути можливих зайвих питань із боку контролерів. Пояснімо.

Для того аби надати відповідь на це запитання, слід з’ясувати, чи є розрахунок курсових різниць господарською операцією.

Нарахування курсових різниць — не господарська операція

Нагадаємо

Первинний документ — документ, який містить відомості про господарську операцію (ст. 1 Закону про бухоблік).

Господарська операція — дія або подія, яка викликає зміни у структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства (ст. 1 Закону про бухоблік).

Отже, саме господарські операції потребують складання первинного документа.

Чи відбуваються зміни в активах й зобов’язаннях під час нарахування курсових різниць? Загалом інвалютний еквівалент лишається тим самим. І якби не потреба складати звітність у єдиному грошовому вимірнику — гривнях, то ситуація була б інакшою. Тому як таких змін, що впливали б на власний капітал, розрахунок курсових різниць не чинить. Зважаючи на це, ми б не розглядали розрахунок курсових різниць як госпоперацію, відповідно, окремого документування (складання первинного документа) не потрібно.

Ризик — можливі зауваження контролерів

Оскільки запис у бухобліку (проводка) для курсових різниць є, то контролери типово розцінюють це як господарську операцію, а, відповідно, на їхню думку, вона потребує документування.

Тому якщо ви не бажаєте суперечок із контролерами, рекомендуємо складати первинний документ для обліку курсових різниць — це може бути бухгалтерська довідка (форма бухдовідки наведена в додатку до Методрекомендацій № 356, можна використовувати й самотужки розроблену форму) або документ, який називатиметься «Розрахунок курсових різниць». Складати його можна за підсумками звітного періоду (скажімо, за квартал чи місяць). Не обов’язково після кожної операції, за якою є розрахунок курсових різниць, оформлювати первинку для фіксації суми таких курсових різниць, їх можна відобразити у зведеному документі, якщо є бажання.

Судова практика — позитивна