Підприємство у 2014 році отримало в операційну оренду приміщення. Того ж року було здійснено капітальний ремонт (поліпшення) такого приміщення. На вартість ремонту створили новий об’єкт основних засобів.
У липні 2019 року у зв’язку з підвищенням ставки орендних платежів довелося відмовитися від оренди приміщення. Оскільки орендодавець наполягав на поверненні приміщення в тому стані, у якому воно було отримано в оренду, проведено демонтаж поліпшень (гіпсокартонних перекриттів, дверних отворів тощо) — списано ремонтний основний засіб. Оприбуткувань активів за результатами такої операції не було.
Як вплине на об’єкт обкладення податком на прибуток вартість послуг із демонтажу цього об’єкта та його недоамортизована вартість? Які наслідки в ПДВ-обліку?

ВІДПОВІДЬ: Насамперед зауважимо, що вартість послуг із демонтажу ремонтного основного засобу та його недоамортизована вартість, безумовно, будуть враховані в об’єкті обкладення податком на прибуток. Сума ПДВ, сплачена за послуги з демонтажу об’єкта, потрапить до податкового кредиту. А ось демонтаж ремонтного об’єкта в разі виконання певних умов можна й не обкладати ПДВ. Хоча податківці можуть і не схвалити це. Пояснімо.

Оподаткування отриманих послуг із передчасного демонтажу ремонтного основного засобу

Податок на прибуток. Із 2015 року в податковому обліку вже немає таких понять, як податкові витрати й доходи, а податок на прибуток обчислюють виходячи з бухгалтерського фінрезультату, визначеного за П(С)БО чи МСФЗ і відкоригованого на різниці, передбачені ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Щоправда, малодохідні (річний бухгалтерський дохід не більш як 20 млн грн) платники податку можуть обійтися і без коригувань (окрім збитку минулих періодів), передбачених р. ІІІ ПКУ. Детальніше про це читайте у статті «Хто застосовує різниці під час визначення податку на прибуток» (№ 28/2019). Хоча й для прибутківців, які здійснюють коригування фінрезультату до оподаткування, ПКУ не передбачає різниць у частині визнання витрат, пов’язаних із передчасним демонтажем основних засобів, у т.ч. сформованих у результаті ремонту/поліпшення орендованих об’єктів до 01.01.2015.

Отже, як операція з демонтажу ремонтного основного засобу відобразилася в бухобліку, вплинула на бухгалтерський фінрезультат, так вона позначиться й на базі обкладення податком на прибуток. Тобто витрати на демонтаж основного засобу будуть ураховані в об’єкті обкладення податком на прибуток у частині бухгалтерського фінрезультату.

ПДВ. Із 01.07.2015 покупець — платник ПДВ до податкового кредиту включає весь вхідний ПДВ за податковими накладними, які складені без порушень і зареєстровані постачальником у ЄРПН, незалежно від напряму використання придбаних товарів/послуг із таких податкових накладних. Тобто, навіть якщо свідомо придбавають товар для використання в негосподарській діяльності, вхідний ПДВ за ним (якщо є зареєстрована податкова накладна чи документ, який її замінює, із п. 201.11 ПКУ) відображають у податковому кредиті (абз. 4 п. 198.3 ПКУ).