Підприємство без авто складно уявити. Забезпечити себе транспортом підприємство може в різні способи: придбати, узяти у фінлізинг, позичку, оренду тощо.
Наразі мовитимемо про наслідки отримання в оренду платником податку на прибуток автомобіля від фізособи-непідприємця:
— якою має бути орендна плата;
— як обкладати ПДФО;
— чи утримувати військовий збір;
— чи оформлювати акт наданих послуг оренди.
Та ще про багато цікавих нюансів...

Договірні відносини

Для того аби взяти в платне користування автомобіль у фізособи, зазвичай оформлюють договір найму (оренди) (ст.ст. 759, 798 Цивільного кодексу України, даліЦКУ). Його укладають у письмовій формі (ст. 799 ЦКУ).

Зверніть увагу!

Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо орендодавець — фізособа-підприємець, договір оренди можна нотаріально не посвідчувати. Про це свідчить і судова практика, скажімо, постанова ВСУ від 18.12.2012 р. № 3-66г 12с12.

Зокрема, під час розгляду справи про законність укладення договору оренди автомобіля за участю фізосіб-підприємців у простій письмовій формі без нотаріального посвідчення суд зазначив: положення ч. 2 ст. 799 ЦКУ не можуть бути застосовані до цих спірних правовідносин. Суд наголошує на тому, що в такому випадку фізособи-підприємці за правовим статусом прирівняні до юридичних осіб, а отже — нотаріально посвідчувати цей договір не обов’язково. Про це прописано й у п. 2.11 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. № 12.

Щоправда, у контролерів може бути інша точка зору.

У договорі серед іншого треба зазначити про періодичність нарахування орендних платежів: щомісяця, щокварталу, за півріччя тощо. А також слід обумовити документальне підтвердження нарахування орендної плати (оформлення актів наданих послуг) і зазначити, чи має право орендар проводити ремонти/поліпшення орендованого об’єкта.

Розлогіше про укладення договору оренди читайте у статті «Договір найму (оренди): особливості укладення та виконання».

Щодо укладення договору — якщо в оренду автівку надає директор. Під час підписання договору оренди у ситуації, коли орендодавець є також директором підприємства, рекомендуємо передати право підпису іншій особі.

Про це ми розповідали у статті «Чи може юридична особа укласти цивільно-правовий договір із директором».

На практиці доволі поширеними щодо цього запитаннями є такі:

Чи треба фізособі, яка здає в оренду автомобіль, реєструватися підприємцем?

Ні, не обов’язково, фізособа може здавати автомобіль в оренду, не будучи підприємцем.

Підтверджують це й податківці. У роз’ясненні з категорії 103.09 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) вони зазначили:

«Відповідно до ст.ст. 319 і 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у т.ч. для здійснення підприємницької діяльності.

Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 р. IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ без реєстрації орендодавця фізичною особою підприємцем».

Якою має бути орендна плата?

Розмір орендної плати сторони встановлюють за домовленістю (ст. 632 ЦКУ). Тобто, орендуючи автомобіль у фізособи, сторони мають право встановити будь-яку ціну (адже вона не підлягає держрегулюванню). Це випливає з норм ст. 44 Господарського кодексу України, ст. 632 ЦКУ, ст.ст. 10, 11 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 р. № 5007-VI.

Застерігаємо: не варто укладати договір оренди з явно заниженою сумою, наприклад — 1 грн. Існує ризик визнання договору недійсним через незацікавленість у досягненні реальних правових наслідків під час укладення правочину (ч. 5 ст. 203 ЦКУ). Адже по суті договір оренди за 1 грн «прикриває» договір позички.

Принагідно зауважимо: недійсність договору передбачає необхідність повернення сторін договору в їх первинний, тобто переддоговірний стан. Однак фізично повернути «користування майном» неможливо. Тому договір оренди може бути визнаний недійсним лише в майбутньому (див. постанову ВГСУ від 03.08.2010 р. № 18/418).

Чи може бути зацікавленість податківців у визнанні такого дешевого договору оренди недійсним?

Відверто кажучи — саме у цій ситуації малоймовірне бажання контролерів через суд визнавати договір недійсним. Але теоретично ризик є.

Документальне оформлення

Акт приймання-передачі авто

Факт передання майна в найм засвідчують первинним документом. Як правило, складають акт приймання-передачі. За основу беруть форму Акта приймання-передачі основних засобів (типова форма № ОЗ-1). Акт мають підписати обидві сторони договору оренди.