Питань щодо визначення страхового стажу під час призначення страхових виплат не стає менше. Незважаючи на те що нині є можливість отримати інформацію про страховий стаж із Реєстру застрахованих осіб в електронному вигляді, виникають питання стосовно достовірності отриманих відомостей.
Тож, з’ясуймо, як нині підраховувати страховий стаж для лікарняних і декретних і на яке підводне каміння можна натрапити

Як визначають страховий стаж для лікарняних і декретних

Інформацію про страховий стаж заповнюють на зворотному боці листка непрацездатності працівники кадрової служби чи інша вповноважена на це особа. То звідки вони мають брати дані про страховий стаж?

Спочатку з’ясуймо, які саме періоди зараховують до страхового стажу.

Страховий стаж ― це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески у сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105, даліЗакон про соцстрах).

Також до страхового стажу для оплати лікарняних і декретних включають як періоди, за які сплачено страхові внески в розмірі мінімального страхового внеску:

  • період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
  • період отримання виплат за окремими видами соціального страхування: допомоги по тимчасовій непрацездатності; допомоги по вагітності та пологах; допомоги по безробіттю; допомоги внаслідок нещасного випадку на виробництві; пенсії по інвалідності.

Нагадаємо

Мінімальний страховий внесок — сума єдиного внеску, яку визначають розрахунково як добуток розміру мінзарплати на розмір внеску, установлений законом на місяць, за який нараховують зарплату (дохід), та яка підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі — Закон про ЄСВ).

Страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Держреєстр), а до його впровадження — у порядку та на умовах законодавства, що діяло раніше (ч. 2 ст. 21 Закону про соцстрах).

Згідно із ч. 4 ст. 21 цього Закону до страхового стажу прирівнюють:

  • трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ (далі Закон № 2240);
  • періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за таким Законом, але нею чи роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок відповідно до Закону про ЄСВ.

Відомості про страховий стаж можна отримати відповідно до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Правління ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1 (далі Положення № 10-1). Їх надають страхувальникам і застрахованим особам за такими формами:

Фонд соцстраху в роз’ясненні від 15.11.2018 завважує: додаток 9 можна використовувати в повному обсязі для визначення страхового стажу лише з 01.01.2016, а за періоди з 01.01.2011 по 31.12.2015 його необхідно обчислювати, використовуючи довідки за формою ОК-5 або формою ОК-7.

Мінсоцполітики в листі від 27.04.2018 р. № 613/0/51-18/218 теж зазначає: з 01.01.2016 періоди, які зараховують до страхового стажу за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності й за пенсійним страхуванням, є однаковими.

Отже, головною проблемою для страхувальника є відсутність можливості отримати достовірну інформацію про наявний страховий стаж для призначення страхових виплат і матзабезпечення. Адже Реєстр застрахованих осіб первинно утворювався для накопичення інформації про страховий стаж для призначення пенсії. Тому фактично він окремо не накопичує відомостей про страховий стаж для призначення страхових виплат і матзабезпечення.

Форма ОК-5 містить страховий стаж винятково для призначення пенсії, тому за періоди до 01.01.2011 потрібно додатково аналізувати дані трудової книжки.

Страховий стаж за попередні періоди