Ситуація, коли працівник, повертаючись із відпустки, приносить лікарняний, — явище досить поширене. У такому випадку слід відсторновувати відпускні за період хвороби, а лікарняні, навпаки, нарахувати. Як без помилок провести такі операції в обліку та відобразити у звітності, читайте в нашій публікації

Як оплачують тимчасову непрацездатність у період відпустки

Період тимчасової непрацездатності під час перебування працівника у щорічній відпустці оплачують у звичайному порядку: перші 5 днів — за рахунок роботодавця, решта днів — за рахунок Фонду соціального страхування (далі — ФСС). Розмір лікарняних залежить від страхового стажу та наявності пільгового статусу в застрахованої особи. Словом, усе те ж саме, якби не було жодної відпустки. Докладніше про це див. у статті «Надаємо й оплачуємо лікарняні» (№ 90/2018).

Лікарняний оплачують лише в тому випадку, коли період тимчасової непрацездатності припав на:

  • щорічну відпустку (не важливо — основну чи додаткову);
  • додаткову соціальну відпустку працівникам із дітьми.

За період знаходження в інших відпустках, у т.ч. навчальних, творчих, чорнобильських, наданих учасникам бойових дій, без збереження зарплати, лікарняні не оплачують.

Принагідно завважимо: у якій би відпустці працівник не перебував, йому не надають допомогу по догляду за хворою дитиною до 14 років. Річ у тім, що оплату тимчасової непрацездатності здійснюють за наявності належним чином оформленого листка непрацездатності. А, як передбачено пп. «б» п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455 (далі Інструкція № 455), листок непрацездатності не видається для догляду за хворою дитиною в період щорічної (основної та додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років. У п. 3.11 Інструкції № 455 пояснюється, що матері або іншій працюючій особі, яка доглядає за хворою дитиною, листок непрацездатності видається з дня, коли така працююча особа повинна вийти з відпустки і стати до роботи.

Що робити з не використаною у зв’язку із хворобою частиною відпустки

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі Закон про відпустки) і ст. 80 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП), у разі тимчасової непрацездатності працівника, підтвердженої лікарняним листом, щорічну відпустку має бути продовжено чи перенесено на інший період. Те саме стосується відпустки на дітей, що знову ж таки підтверджує Мінпраці в листі від 19.02.2009 р. № 34/13/116-09.