Директор телефонував у відпустці в службових цілях: чи визнавати витрати на телефонні розмови в податковому обліку

Директор нашого підприємства, перебуваючи в іншій країні у відпустці, використовував у службових цілях мобільний телефон із корпоративним номером. Чи можна віднести вартість таких розмов до складу витрат у податковому обліку або їх варто вважати додатковим благом та обкладати податком на доходи фізосіб?

ВІДПОВІДЬ: Вартість розмов у службових цілях із корпоративного номера повинна потрапляти до складу податкових витрат незалежно від того, де й коли відбувалися дзвінки. Адже згідно з пп. 138.10.2 Податкового кодексу України (даліПКУ), витрати на оплату послуг зв’язку (у т.ч. на стільниковий зв’язок) включають до складу інших витрат без будь-яких додаткових умов1. Зрозуміло, якщо всі дзвінки мали службовий характер, сплачувати ПДФО з їх вартості не потрібно.

Щоправда, не виключаємо, що в контролюючих органів може скластися на цей рахунок й інша думка. Мовляв, перебуваючи у відпустці, директор не при виконанні трудових обов’язків, тому будь-який дзвінок не пов’язаний із роботою. Водночас, вважаємо, такий аргумент можна з легкістю спростувати. Адже якщо дотримуватися такого підходу, не можна було б віднести на витрати й вартість телефонних розмов, здійснених після закінчення робочого дня (скажімо, о 18-01) або у вихідний день. Але це абсурд, оскільки режим роботи не вказує на робочий або особистий характер дзвінків, отже, і не є визначальним чинником у пошуку зв’язку витрат на телефонні розмови з госпдіяльністю.

Госпдіяльний статус витрат на зв’язок підтверджує наказ по підприємству про придбання мобільних телефонів із метою використання їх у госпдіяльності. Крім того, звичайно ж, повинні бути розрахункові документи про оплату послуг мобільного зв’язку та договір з оператором про надання послуг за зазначеними корпоративними номерами. Такої ж думки дотримуються Держкомпідприємництва (лист від 30.03.2004 р. № 1964) і Державна адміністрація зв’язку (лист від 23.04.2010 р. № 3714/11-01-10). Вважаємо, цієї низки документів цілком достатньо для віднесення вартості послуг мобільного зв’язку до складу податкових витрат.

Обережні платники податків в ідеалі також можуть замовляти роздруківку списку контактів і вести журнал реєстрації дзвінків, наводячи в ньому стислий опис суті мети розмови. Про це, зокрема, згадували податківці в підкатегорії 102.07.21 ЄБПЗ2: «до документів, що можуть підтвердити зв’язок телефонних переговорів із господарською діяльністю, можна віднести: наявність договорів на підключення, інші угоди, рахунки-фактури; правила користування мобільним зв’язком, затверджені наказом керівника підприємства; перелік співробітників, забезпечуваних мобільними телефонами у зв’язку з виробничою необхідністю; у разі контрактного підключення — деталізовані рахунки від оператора із зазначенням номерів абонентів і часу їх розмов; журнали обліку дзвінків із зазначенням цілей дзвінків та їх тривалості за кожним номером — якщо підключення здійснюється шляхом придбання карток; щомісячні письмові звіти про здійснені переговори (виділено авт. — Г.В.)».

До речі!

Послуга з роздруківки списку контактів, з якими розмовляв абонент, може бути платною. Її вартість, вважаємо, також може бути віднесена до складу податкових витрат як витрати на зв’язок.

Звісно, на практиці вести журнал і робити деталізовані роздруківки дзвінків украй клопітно та й не завжди видається можливим. Тому ще раз підкреслимо: основним доказом зв’язку з госпдіяльністю все ж є наказ по підприємству, і його, на нашу думку, цілком достатньо для таких цілей. Детальніше на цю тему — у статті «Витрати на зв’язок: як документально підтвердити їх господарський статус», яка опублікована в поточному номері газети «Інтерактивна бухгалтерія».

Геннадій ВАСИЛЬЄВ,

головний редактор
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Окрім загальної умови для всіх податкових витрат — їм має бути притаманний госпдіяльний статус (пп. 14.1.27 ПКУ).

2 Єдина база податкових знань. Розміщена на офіційному сайті Міндоходів України — www.minrd.gov.ua.