Які товари дозволено продавати під час виїзної торгівлі через засоби пересувної мережі? Чи є обмеження?

ВІДПОВІДЬ: Як відомо, торгівля через засоби пересувної мережі (автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо) є однією з форм позамагазинного продажу товарів.

Здійснення такої торгівлі регулюється Правилами роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затвердженими наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 08.07.1996 р. № 369 (даліПравила № 369).

Так, через засоби пересувної торговельної мережі дозволена реалізація продовольчих i непродовольчих товарів лише нескладного асортименту, яка провадиться відповідно до правил їх продажу. До того ж якщо в розпорядженні суб’єкта господарювання є і магазин, і пункт дрібнороздрібної торговельної мережі (наприклад, палатки чи лотки), він зобов’язаний не допускати продажу в цих пунктах товарів, які відсутні в продажу в магазинах відповідної товарної спеціалізації.

До речі, торгівля продовольчими та непродовольчими товарами в одному дрібнороздрібному торговельному пункті дозволяється лише за умови, якщо продовольчі товари фасовані, мають герметичну (непошкоджену) упаковку й водночас дотримується принцип товарного сусідства .

 Наразі поняття «товарного сусідства» у законодавстві не визначено. До 01.01.2017 згідно з не чинними нині Санітарними правилами для підприємств продовольчої торгівлі, затвердженими Міністерством охорони здоров’я СРСР від 16.04.1991 р. № 5781-91, принцип товарного сусідства зводився до того, що продукти зі специфічним запахом (оселедці, спеції тощо), повинні зберігатись окремо від продуктів, що поглинають запахи. Крім цього, заборонено спільне зберігання сирих продуктів і напівфабрикатів разом із готовими харчовими продуктами, зберігання зіпсованих або сумнівних за якістю харчових продуктів разом із доброякісними.

У таблиці згруповано товари, які дозволені/заборонені до продажу через засоби пересувної мережі відповідно до Правил № 369.

Таблиця

Товари, дозволені/заборонені до продажу через засоби пересувної мережі