Сьогодні ми докладно розглянемо, як розрахувати суму відпускних. До вашої уваги — покроковий алгоритм розрахунку: від визначення розрахункового періоду до обчислення середньоденного заробітку

Кожен бухгалтер пам’ятає, що для розрахунку суми відпускних спочатку треба обчислити середню заробітну плату працівника. А для оплати часу щорічних відпусток, додаткових навчальних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, творчих відпусток або виплат компенсації за невикористані відпустки середню заробітну плату розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (даліПорядок № 100). Отже, розгляньмо алгоритм обчислення відпускних.

Крок 1. Визначаємо розрахунковий період

За загальним правилом обчислення середньої зарплати для оплати відпусток здійснюється, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки (абз. 1 п. 2 Порядку № 100).

У разі якщо працівник працював на підприємстві менше року, середня зарплата обчислюється на підставі виплат за фактичний час роботи: із 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, у якому надається відпустка чи виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Важливо!

Якщо працівника прийнято на роботу не в перший календарний день місяця, але цей день є першим робочим днем цього місяця за графіком роботи підприємства, то зазначений місяць ураховуватиметься повністю під час обчислення середньої зарплати для працівників, які відпрацювали на підприємстві менше року (див. лист Мінсоцполітики від 06.10.2014 р. № 493/18/99-14).

Наприклад: якщо 3 червня 2018 року — перший робочий день для працівника (1, 2 червня припали на суботу та неділю), виплати за червень ураховуються під час обчислення середньої заробітної плати. Але якщо працівника зараховано на роботу, скажімо, із 4 червня 2018 року, зазначений місяць у розрахунку участі вже не братиме.

Окрім того, Мінсоцполітики в листі від 19.06.2017 р. № 1692/0/101-17 підсумовує: розрахунковий період для обчислення середньої зарплати за час відпусток залежить не від місяця видання наказу про надання відпустки й кількості цих наказів, а від того, у якому саме календарному місяці згідно з наказом працівникові надається відпустка.