Фірма, яка обслуговує й ремонтує наші машини, не виділяє в податковій накладній номенклатуру використаних матеріалів. Звісно, податкові накладні не реєструють у Єдиному реєстрі. Запчастини й матеріали для ремонту машини можуть бути імпортними (хоча усно зазначають, що всі використані матеріали — вітчизняні). До акта виконаних робіт додають перелік використаних матеріалів без кодів. Чи не вважатиметься це помилкою при перевірці та причиною для зняття податкового кредиту?

ВІДПОВІДЬ: Вважаємо, що виконавець ремонтних робіт оформлює податкові накладні правильно — тільки на роботи з ремонту, собівартість яких можуть становити серед іншого й запасні частини як вітчизняного, так і іноземного виробництва. І така податкова накладна не підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо сума ПДВ не перевищує 10000 грн. Далі — докладніше.

За ст. 837 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), на ремонт речі укладають договір підряду. Його суть: одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник — прийняти й оплатити виконану роботу.

Водночас відповідно до ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов’язаний виконати роботу, визначену договором підряду, зі свого матеріалу та своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Як бачимо, використання будь-яких товарно-матеріальних цінностей не призводить до окремого їх продажу поза договором підряду — вартість матеріалів включається у вартість виконаної роботи, яку, зрештою, і оплачує замовник.

Тепер перейдемо до податкової накладної: один із її реквізитів — «опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг» (пп. «е» п. 201.1 ПКУ). Як ми вище зазначили, виконавець постачає вам ремонтні роботи. Отже, саме їх він і повинен указати як номенклатуру.

Наш висновок побічно підтверджує й озвучена майже два роки тому (12.03.2012 р.) відповідь львівських податківців на запитання: «Станція технічного обслуговування — платник ПДВ надає послуги з технічного обслуговування та ремонту імпортних автомобілів, у вартість яких включаються імпортні запасні частини. Чи необхідно в податкових накладних зазначати код УКТ ЗЕД на такі імпортні запчастини?». На думку контролерів, «якщо станція технічного обслуговування — платник ПДВ, крім операцій з надання послуг з технічного обслуговування та ремонту імпортних автомобілів, окремо здійснює операції з постачання імпортованих запасних частин, то необхідно в податкових накладних зазначати код УКТ ЗЕД на такі імпортні запчастини».

Звідси напрошується висновок: якщо підприємство не продає окремо імпортні запчастини, то не повинно й реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних. Адже і вимога зазначати код УКТ ЗЕД (пп. «і» п. 201.1 ПКУ), і вимога реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі (п. 11 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ) стосуються податкових накладних на поставку імпортних товарів.

Окрім того, співзвучне запитання розміщене зараз у підкатегорії 101.20 «ЗІР»1: «Чи підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкова накладна, виписана на послуги, у ціну яких входять використані імпортовані товари, у разі якщо сума ПДВ у такій податковій накладній є меншою ніж 10 тис. грн?» Відповідаючи на нього, податківці прямо говорять, що податкову накладну не слід реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: «податкова накладна, виписана на послуги, у ціну яких входять використані імпортовані товари, у разі якщо сума ПДВ у такій податковій накладні й є меншою ніж 10 тис. грн, не підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно, отримана вами податкова накладна із сумою ПДВ не більше 10 тис. грн підтвердить податковий кредит і без реєстрації в Єдиному реєстрі.

Денис ПЕТРИГА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс — zir.minrd.gov.ua.