Підприємство хоче, аби його головбух завжди був у курсі всіх актуальних бухгалтерських новин. Тому періодично направляє його на бухгалтерські семінари, у т.ч. закордонні, з елементами відпочинку. Вартість семінарів оплачує підприємство. Як це показати в бухобліку та що з оподаткуванням?

Відрядження чи направлення на навчання

Семінар — форма групової роботи за участю запрошених, мета якої — обмін інформацією з певної теми. Водночас порядок оподаткування відповідних операцій залежить від того, із чим саме ми маємо справу: з відрядженням працівника для отримання консультаційних послуг чи направленням його для підвищення кваліфікації.

Зокрема, згідно з Інструкцією про службові відрядження в межах України i за кордон, затвердженої наказом Мiнфiну України вiд 13.03.1998 р. № 59 (даліІнструкція № 59), службове відрядження — це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк в інший населений пункт для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Водночас іще у 2013 році (див. лист Мінфіну від 20.05.2013 р. № 31-07230-16-27/15177) Мінфін зазначив, що направлення працівника на навчання, зокрема на семінар, не є службовим відрядженням.

Гарантії та компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки й навчання інших професій із відривом від виробництва, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.1997 р. № 695 (даліПостанова № 695). Додатково див. статтю «Працівник відвідав одноденний семінар: як оплачувати цей день» (№ 173/2018).

Отже, якщо участь у семінарі змінить кваліфікацію працівника: розширить і поглибить знання, уміння та навики, то такі витрати з метою оподаткування слід розглядати як витрати на перепідготовку та підвищення кваліфікації. У договорі й акті наданих послуг мають бути зазначені саме послуги з надання відповідних видів освіти (підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації). При цьому суб’єкт господарювання, який надає послуги з навчання, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, повинен мати відповідний КВЕД — КВЕД 85.59 «Інші види освіти, н.в.i.у.».