З 12 липня ТТН можна складати в електронному вигляді. Тобто це альтернатива паперовим варіантам. Хоча зовсім без паперу не обійтися. Тож, про деталі використання та заповнення електронної ТТН читайте далі

Мінінфраструктури наказом від 03.06.2019 р. № 413 уніс зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 р. № 363 (далі — Правила перевезень вантажів). Оновлено форму ТТН і прописано можливість та правила використання ТТН, складених в електронній формі (далі — е-ТТН).

Коли використовують ТТН

Передусім нагадаємо, що ТТН використовують під час перевезення вантажу автомобільним транспортом на договірних засадах, тобто коли надають послугу з перевезення вантажу.

ТТН — єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу й обліку виконаної роботи, та є одним із документів, який можуть використовувати для списання ТМЦ, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі й має містити обов’язкові реквізити, передбачені Правилами перевезень вантажів (гл. 1 цих Правил).

Про особливості використання загальної ТТН ми розповідали у статті «Товарно-транспортна накладна: порядок заповнення в деталях» (№ 132/2019).

Наголошуємо: для тих вантажів, для яких передбачено спецТТН (наприклад, спирт, алкогольні напої, нафтопродукти, хліб, молоко тощо), діють свої форми та правила. Обговорювана форма «загальної» ТТН із Правил перевезень вантажів діє у випадках, коли мовимо не про спецперевезення.

Саме для зменшення паперової роботи, оперативності обміну документами та вирішення проблеми загублених у дорозі документів як альтернативу «загальній» ТТН і запровадили можливість використовувати електронну форму ТТН.

Електронна ТТН — право чи обов’язок?

Використання електронної форми ТТН — це право (можливість), а не обов’язок. Тобто, як і раніше, можна оформлювати паперові ТТН, а можна вдатися до електронних. Аргументуймо щойно сказане: у гл. 1 Правил перевезень вантажів чітко прописано, що ТТН — це документ, який «може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити, передбачені цими Правилами».

З якої дати можна використовувати е-ТТН?