Працівник хворів із 20 травня по 7 червня 2019 року, а з 10 червня узяв щорічну основну відпустку згідно з графіком відпусток. Листок непрацездатності він надав тільки 10 червня, тому оплата травневих днів непрацездатності була нарахована лише у червні.
Чи враховувати травневу суму лікарняних під час обчислення середньої зарплати для оплати днів відпустки, що розпочинається у червні? Як ураховувати річну винагороду (премію), виплачену в лютому 2019 року за підсумками 2018 року, якщо працівника було прийнято на роботу з 1 серпня 2018 року?

ВІДПОВІДЬ: Під час розрахунку середньої зарплати для нарахування відпускних необхідно керуватися нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою від 08.02.1995 р. № 100 (далі Порядок № 100).

Початок щорічної основної відпустки — 10 червня 2019 року, а розрахунковим періодом слугуватиме серпень 2018 року – травень 2019 року, тобто 10 повних календарних місяців. Зважаючи на те що працівник трудився на цьому підприємстві менш ніж рік, середню зарплату визначають виходячи з виплат за фактичний час роботи з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, у якому надають відпустку (абз. 2 п. 2 Порядку № 100).

Травневі лікарняні, нараховані у червні 2019 року

Оплату за травневі дні непрацездатності мають ураховувати до заробітку за травень 2019 року, який є останнім місяцем розрахункового періоду.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку № 100 премії включаються до заробітної плати того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю. Решту виплат (зокрема, лікарняні, декретні, відпускні) повинні враховувати до заробітку тих місяців, за які вони нараховані (див. лист Мінсоцполітики від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11). Тому якщо підприємство нарахувало відпускні без урахування травневих лікарняних, необхідно зробити перерахунок відпускних з урахуванням нарахованих у червні 2019 року лікарняних за травневі дні непрацездатності.

Отже, лікарняні, нараховані за травневі дні непрацездатності, треба включати до заробітку травня, і вони мають брати участь у розрахунку середньої зарплати для оплати днів червневої відпустки.

Річна премія (винагорода) у розрахунку відпускних

Одноразову винагороду за підсумками роботи за рік і за вислугу років включають до середнього заробітку з урахуванням п. 3 Порядку № 100, тобто за дотримання двох умов:

  • річна винагорода (премія) має бути нарахована в поточному році за попередній календарний рік;
  • вона повинна припадати на один із місяців розрахункового періоду.

За дотримання цих умов одноразову винагороду (премію) за підсумками роботи за рік і за вислугу років включають до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік (абз. 2 п. 3 Порядку № 100).

Чи обов’язково додавати саме 1/12 винагороди, якщо працівникові її нарахували не за рік, а лише за 5 місяців (за період із серпня по грудень 2018 року)?