Нині доволі багато запитань виникає щодо визначення страхового стажу для лікарняних, адже ПФУ видає аж три форми з відомостями про страховий стаж, і жодна з них не містить достовірних відомостей. Не менше питань пов’язано і з призначенням матзабезпечення та оформленням заяв-розрахунків

Працівник приніс форму ОК-5, а нормативні акти вимагають ОК-7. Наскільки принципово, довідку за якою формою ми використовуємо: форму ОК-5 чи ОК-7?

ВІДПОВІДЬ: Для підтвердження страхового стажу під час призначення матзабезпечення потрібні або форма № ОК-7, або дані про трудовий та страховий стаж «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (додаток 9 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Правління ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1, далі Положення № 10-1).

Форма ОК-7 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» містить, зокрема, дані починаючи з 01.01.2011 щодо суми заробітку, з якої сплачено єдиний внесок, страхового стажу для призначення страхових виплат і матзабезпечення, сплати ЄСВ, а до цієї дати — за даними трудової книжки з урахуванням норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ (далі Закон № 2240).

Дані про трудовий та страховий стаж «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (додаток 9 до Положення № 10-1) містять відомості про загальний трудовий стаж, загальний страховий стаж і страховий стаж за звітний рік. До речі, додаток 9 формується теж за даними Реєстру застрахованих осіб, тому він містить інформацію за період починаючи з 01.01.2004.

Форма ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» містить дані щодо суми заробітку для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків починаючи з 01.01.2004.

Отже, страховий стаж потрібно визначати починаючи з 2011 року за даними Форми № ОК-7 (з урахуванням норм ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, даліЗакон про соцстрах), а до цієї дати — за даними трудової книжки з урахуванням норм Закону № 2240. Починаючи із жовтня 2018 року страхувальники також можуть одержати відомості про страховий стаж застрахованої особи, отримавши додаток 9, який містить загальний страховий стаж і страховий стаж за звітний рік. Однак, використовуючи дані додатка 9 до Положення № 10-1 для визначення страхового стажу, треба зважати на норми Закону № 2240 і Закону про соцстрах.

Чи можна довіряти інформації з Держреєстру (додаток 9), яку отримано через електронний портал ПФУ, під час визначення страхового стажу для розрахунку лікарняного?