Працівник був направлений у відрядження з 27 жовтня (27 і 28 жовтня — вихідні дні на підприємстві) до 2 листопада 2018 року включно. Чи нараховувати зарплату працівникові за вихідні дні та в якому розмірі? Як нарахувати оплату за дні відрядження, якщо працівника прийняли на роботу 9 серпня 2018 року? Якщо можливий відгул, то як він оформлюється й оплачується?

В описаній ситуації дуже вагомо, з якою метою направили працівника у відрядження на вихідні дні та чи повинен він був працювати у вихідний день.

Варіант 1. Працівник від’їхав у відрядження у суботу (27 жовтня), оскільки 28 жовтня (у неділю) він мався вже працювати у відрядженні.

Те, що працівник повинен працювати у відрядженні у вихідний день (припустимо, підприємство, на яке працівника направили у відрядження, працює цілодобово й без вихідних), має бути зазначено в наказі про відрядження. У цьому ж наказі прописують також варіант компенсації роботи у відрядженні та днів вибуття (прибуття), що припали на вихідні дні.

За таких обставин день роботи у відрядженні, що припав на вихідний день (28 жовтня), повинен оплачуватися в підвищеному розмірі відповідно до вимог ст. 72 і ст. 107 КЗпП, тобто за такими самими правилами, як оплачується робота у святковий та неробочий дні.

Роботу у святковий, неробочий і вихідний день згідно зі ст. 107 КЗпП оплачують у подвійному розмірі:

  • відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
  • працівникам, робота яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий та неробочий дні здійснювалася в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад окладу, якщо робота виконувалася понад місячну норму.

Оплата в такому розмірі проводиться за години, фактично відпрацьовані у святковий (неробочий) чи вихідний день. На бажання працівника, який працював у святковий неробочий чи вихідний день, йому може бути наданий інший день відпочинку. Але за умови, якщо робота виконувалася понад місячну норму робочого часу, інакше не буде дотримано балансу робочого часу.