У статті «Службовий автомобіль потрапив у ДТП: бухоблік наслідків (Частина І)» мовилося про бухоблік наслідків ДТП. Наразі розповімо, які будуть наслідки ДТП у ПДВшному та податково-прибутковому обліку, якщо автомобіль доведеться ремонтувати або ж взагалі списати

ПДВ

Ремонт автомобіля

У цій статті йдеться не безпосередньо про ДТП та її наслідки, а про ДТП, у якій брав участь автомобіль, що належить суб’єктові господарювання. А це означає, що актуальним є розгляд податкових наслідків щодо ПДВ: адже підприємства (й інші суб’єкти господарювання) нерідко є платниками такого податку.

Із чим можуть бути пов’язані питання ПДВ, якщо мовиться про подолання наслідків ДТП? Ці питання пов’язані з тим, що потенційно ремонтні роботи з відновлення автомобіля після ДТП (їхня вартість) можуть містити ПДВ. Ключове питання для підприємства — платника ПДВ: чи має право підприємство — власник автомобіля, який ремонтується після ДТП, на цей податковий кредит із ПДВ та в яких випадках? Яка думка фіскальної служби щодо цього?

Передусім проаналізуймо позицію ДФС — відповідь на питання, безпосередньо пов’язане з подоланням наслідків ДТП, а саме: «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля під час проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?» (роз’яснення з категорії 101.13 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Насамперед зауважимо, що позиція ДФС висловлена однозначно, з посиланнями на відповідні статті ПКУ, і полягає ось у чому:

  • послуги ремонту є об’єктом обкладення ПДВ — у виконавця ремонту податкове зобов’язання з ПДВ виникає та відображається в обліку за загальними правилами,
  • виплата страхового відшкодування НЕ є об’єктом обкладення ПДВ, і висновок ДФС такий:
    • якщо оплата за ремонт здійснювалася страховою компанією безпосередньо на адресу виконавця ремонту, то в підприємства — власника автомобіля, що ремонтується, в обліку мають бути відображені і податковий кредит, і податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи із суми цих робіт/послуг,
    • якщо оплата за ремонт здійснювалася самим підприємством — власником автомобіля на адресу виконавця ремонту, то відображення податкового кредиту з ПДВ ДФС, найімовірніше, не ставить під сумнів.

Інша річ: наскільки бездоганною є така позиція ДФС.

Ми вважаємо, що незалежно від того, на чию адресу страховою компанією була направлена сума страхового відшкодування, підприємство — власник автомобіля, що ремонтується, не повинно бути «покарано» втратою податкового кредиту з ПДВ із вартості цих виконаних ремонтних робіт. Однак за наявності такої однозначної позиції ДФС у цьому питанні протистояти їй підприємствам — платникам ПДВ буде доволі важко. Можливо, власну правоту їм потрібно буде доводити у суді. Тим часом інтрига в такому випадку полягатиме в тому, що і підприємство, і ГФС керуватимуться одними й тими самими загальними нормами ПКУ з ПДВ, але використовуватимуть і трактуватимуть їх по-різному.