Перерахунок орендної плати:
як відобразити в Реєстрі та Декларації з ПДВ

Підприємство надає послуги оренди. Щомісяця перераховується орендна плата з урахуванням індексу інфляції (тобто в поточному місяці виставляється перерахунок за минулий, якщо індекс більше або менше ніж 1). Як правильно відобразити перерахунок орендної плати в реєстрі виданих й отриманих податкових накладних, а також у Декларації з ПДВ?

ВІДПОВІДЬ: Для того щоб відобразити результат перерахунку орендної плати в реєстрі виданих й отриманих податкових накладних (далі — Реєстр) і, як наслідок, у Декларації з ПДВ, вам потрібно виписати розрахунок коригування до раніше сформованої податкової накладної. Пояснімо.

Річ у тім, що податкові зобов’язання з ПДВ у разі здійснення орендних операцій формуються відповідно до п. 187.1 ПКУ, тобто за правилом першої події, або на дату зарахування коштів на банківський рахунок орендодавця, або на дату нарахування ним лізингового платежу.

Тому фактично на дату виникнення податкового зобов’язання вами має бути виписана податкова накладна (п. 201.4 ПКУ). Якщо ж надалі здійснюється перерахунок орендної плати на індекс інфляції, то діяти в такому випадку орендодавець повинен згідно зі ст. 192 ПКУ. Тобто здійснити коригування податкових зобов’язань. При цьому орендодавець виписує розрахунок коригування за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної, інформація за яким відображається в розділі I Реєстру (п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. № 1379).

Водночас, беручи до уваги те, що Реєстр є основою для відображення зведених результатів обліку в податковій Декларації з ПДВ, сума перерахунку на підставі розрахунку коригування потрапить до рядка 8.1 Декларації за відповідний звітний період. До того ж при заповненні цього рядка обов’язковим є подання додатка 1 до Декларації (пп. 3.9 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. № 1492).

Ольга КОВАЛЬОВА,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»