Унаслідок конфлікту між роботодавцем і працівником останній звільнився за власним бажанням, однак роботодавець відмовився віддавати трудову книжку працівника. Які подальші дії працівника та чим загрожує роботодавцеві зволікання з видачею трудової книжки?

ВІДПОВІДЬ: Працівникові необхідно вжити всіх можливих дій, аби забезпечити доказову базу того факту, що трудова книжка не була ним отримана не з його вини. А після цього — подавати позов до суду. До того ж варто звернутися зі скаргою на роботодавця до Державної інспекції України з питань праці.

А ось щодо підприємства, яке не видало трудову книжку працівникові, то воно зобов’язане відшкодувати працівникові середній заробіток до дня фактичної видачі трудової книжки. Своєю чергою, такі дії з боку підприємства можуть призвести до його фінансової й адміністративної відповідальності.

Розлогіше про все — далі.

Передусім звернімося до нормативного підґрунтя. Зокрема, порядок видачі трудових книжок у разі звільнення урегульований розд. 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58 (даліІнструкція № 58).

Зокрема, згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 власник або вповноважений ним орган зобов’язаний видати працівникові його трудову книжку в день звільнення з унесеним до неї записом про звільнення. У разі затримки щодо видачі трудової книжки з вини власника чи вповноваженого ним органу працівникові сплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Днем звільнення за таких обставин є день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видають наказ, і вносять запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнають недійсним.

Пунктом 4.2 Інструкції № 58 уточнено: якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або вповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу можливе лише за письмовою згодою працівника.

Як діяти працівникові

Якщо звернення до роботодавця є безрезультатними та трудову книжку він не видає, вирішити це питання допоможе суд.

Зважаючи на практику, у разі оскарження дій роботодавців останні всіма правдами й неправдами намагаються довести, що трудова книжка не була видана не з їх провини.

Наприклад, працівник у день звільнення не вийшов не роботу, а на повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки жодним чином не відреагував. При цьому відсутність доказів відправлення такого повідомлення (яке, звісно ж, не надсилали) пояснюватиметься просто: мовляв, Інструкція № 58 не зобов’язує роботодавця адресувати працівникові саме рекомендований чи цінний лист.