Ключове питання — чи оформлювати акт наданих послуг? Адже оренда не є послугою в розумінні цивільного законодавства. А ось у податковому контексті послугою вважається. Чи вимагають податківці акт наданих послуг під час оренди? Яка позиція Мінфіну? Про це й не лише — у нашій публікації

Договір оренди

Договір, хоч і не є первинним документом, але без нього ніяк. У випадку оренди майна (рухомого чи нерухомого) договір найму (оренди) укладають у письмовій формі (ст.ст. 759, 793, 799, 798 Цивільного кодексу України, даліЦКУ).

Зверніть увагу

Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на 3 роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 793 ЦКУ).

Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладений на строк не менш ніж 3 роки, підлягає державній реєстрації (ч. 1 ст. 794 ЦКУ).

Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 799 ЦКУ). Щоправда, якщо орендодавець авто — фізособа-підприємець, договір оренди можна нотаріально не посвідчувати. Про це свідчить також судова практика — див. постанову ВСУ від 18.12.2012 р. № 3-66г 12с12.

Саме з договору братимемо відомості про строк користування та вартість оренди (орендну плату) і періодичність її оплати.

Акт приймання-передачі об’єкта

Факт передання майна в оренду (найм) засвідчують первинним документом, як і його повернення.

У випадку оренди будівлі (капітальної споруди, її окремої частини) ЦКУ вимагає засвідчити передання та повернення об’єкта «відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору» (ст. 795 ЦКУ).

Для рухомих активів це також актуально, хоча прямої згадки про акт передачі в нормах ЦКУ немає.

Зазвичай складають акт приймання-передачі. За основу беруть форму Акта приймання-передачі основних засобів (типова форма № ОЗ-1). Акт мають підписати обидві сторони договору оренди.

Заповнюючи таку форму, підприємство-орендар у графі «Дебет» проставляє рахунок 01 позабалансового обліку, а в графі «Первісна (балансова) вартість» зазначає оціночну вартість об’єкта, що прописана в договорі оренди. Графи, які стосуються амортизації, орендар не заповнюватиме.

Детальніше щодо нюансів заповнення такої форми читайте в публікації «Порядок заповнення типової форми № ОЗ-1».

Зразок заповнення акта приймання-передачі авто див. за посиланням.

Звісно ж, не заборонено оформлювати первинний документ на передання та повернення орендованого об’єкта в довільній формі — головне, аби були всі обов’язкові реквізити первинного документа. Зокрема, це (ст. 9 Закону про бухоблік):

— назва документа (форми);

— дата складання;

— назва підприємства, від імені якого складено документ;

— зміст й обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції;

— посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення;

— особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Тож, можна скористатися й самостійно розробленою формою акта приймання-передачі.