Підкажіть, будь ласка, чи має фізична особа — підприємець проводити інвентаризацію, чи лише на вимогу податківців під час їх перевірки?

ВІДПОВІДЬ: Проведення інвентаризації для фізосіб-підприємців не передбачено нормами чинного законодавства. Тож, обов’язку проводити її немає. Далі — детальніше.

Підприємці й інвентаризація

Необхідність проведення інвентаризації закріплена у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV (далі Закон про бухоблік). Зокрема у ч. 1 ст. 10 документа зазначено:

«…для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов’язані проводити  інвентаризацію активів і зобов’язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка».

Усі норми Закону про бухоблік поширюються тільки на юридичних осіб, які створені відповідно до законодавства України, незалежно від їхніх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності (ч. 1 ст. 2 Закону про бухоблік). А тому фізособи-підприємці не зобов’язані дотримуватися вимог цього закону.

Інвентаризація є способом виявлення розбіжностей між даними бухгалтерського обліку та фактичними показниками. Відповідно, її проведення неможливе без:

  • даних про залишки об’єктів, що інвентаризуються в бухгалтерському обліку;
  • фактичних даних про такі об’єкти на момент інвентаризації.

Усе, що потрібно знати для проведення інвентаризації, зазначено в Положенні про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженому наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879 (далі Положення № 879).

Тим часом норми Положення № 879 також застосовується юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їхніх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництвами іноземних суб’єктів господарської діяльності (п. 2 р. І Положення № 879).

Отже, ані Закон про бухоблік, ані спеціальне Положення № 879 не зобов’язують підприємців проводити інвентаризацію. Це й не дивно, адже останні, хоча й ведуть спрощений облік доходів і витрат, але не зобов’язані вести бухгалтерський облік залишків основних засобів, ТМЦ, коштів і складати й подавати фінзвітність.

Нагадаємо

Фінансова звітність — бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період (абз. 11 ст. 1 Закону про бухоблік).

Хоча підприємець, як ми з’ясували, і не має обов’язку проводити інвентаризацію, та, погодьтеся, у нього мають бути первинні документи на придбаний товар або внутрішні облікові документи. А  тому для власних, так би мовити управлінських, цілей підприємець може проводити щось на кшталт інвентаризації.

Проведення інвентаризації на вимогу податківців