2 вересня 2013

 Минулого року ми не дочекалися кінця світу. Його відмінили Потап і Настя своєю пісенькою.

Цього літа кінець кільком професіям, зокрема й бухгалтерам,  напророкував один англомовний сайт, що спеціалізується на допомозі в пошуку надомної роботи у США, Великобританії та Австралії.

П’ятиразово орденоносний «не лише колективний пропагандист і агітатор, але й колективний організатор», колишній орган Центрального комітету «вірного помічника і бойового резерву» Комуністичної партії з посиланням на згаданий сайт, розповсюдив цю інформацію. Підхопили її й деякі українські сайти.

Подібні прогнози кінця світу для різних сфер діяльності можуть давати лише ті, хто перегрівся на літньому сонці. Що стосується  прогнозів, зроблених американцями, то їм краще було би жувати, ніж говорити. У них точно бухгалтерів не буде. Судячи з того, що зараз держборг США становить 53 тисячі доларів на душу населення, то там нормальних бухгалтерів  вже давно немає — залишилися лише дуже розумні.

Англомовні прогнозисти стверджують, що в 2028 році бухгалтерські програми на основі штучного інтелекту стануть настільки сильними та настільки дешевими, що люди не в змозі будуть з ними змагатися.

Те, що програми будуть вдосконалюватися й дешевіти, — очевидно. Ще  п’ять років тому скайп і смартфон були екзотикою, а зараз вони загальнодоступні.

Щодо змагання людського інтелекту зі штучним — люди переможуть із тієї простої причини, що саме люди своїм розумом створили штучний інтелект. Нещодавно в «високоштучноінтелектуальній» Америці українські хлопці-комп’ютерники випотрошили банкомати.

Програмне забезпечення, так як і електронна звітність, підписана ЕЦП, є лише інструментами, які допомагають бухгалтерам зберегти час. Однак увесь бухгалтерський облік повністю автоматизувати неможливо, хоча б тому, що хтось має ввести в комп’ютер дані.  На підприємствах, в установах і організаціях це робитимуть люди — бухгалтери.

До того ж бухгалтерія все більше входитиме в практику діяльності приватних підприємців. Кожен олівець на базарі продаватиметься через касовий апарат, а інформація через супутник потраплятиме на сервер Міндоходів. Усі громадяни подаватимуть декларації про доходи, а для того щоб заповнити декларацію, подібну до американської, потрібно бути бухгалтером. Хочете переконатися — наберіть у пошуковику лише чотири цифри — 1040.

Що буде з бухгалтерами у згаданому 2028 році? Нічого надзвичайного. Бухгалтерія — консервативна річ. Так само, як приготування їжі. На кухні з’являються й з’являтимуться нові побутові електроприлади, а в супермаркетах — нові напівфабрикати, які без господині нічого не варті.

Інформаційні технології будуть розвиватися. Практично не стане паперового документообігу — буде електронний. Всередині фірми, між фірмами, між фірмою та владою, між пересічною людиною та владою тощо. Тобто буде інтерактивне спілкування у всьому. І бухгалтерія також буде інтерактивною.

А кінця світу не буде.

 

Володимир ПРИТИСКАЧ,

Оглядач газети «Інтерактивна бухгалтерія»