19 серпня 2013

 Закон України від 4 липня 2013 року № 403-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів нерухомості» вражає своєю унікальністю. Перш за все тим, що «відповідні контролюючі органи до 1 липня 2013 року з урахуванням норм статті 42 цього Кодексу надсилають власникам житлової нерухомості повідомлення за місцем їх проживання (реєстрації) про звірку кількості об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у їх власності, та розмірів житлової площі таких об’єктів». Виконати цю норму відповідним контролюючим органам до 1 липня 2013 року міг би допомогти Шурик із культової радянської кінокомедії «Іван Васильович змінює професію» — у нього була машина часу. Бо як інакше повернутися в минуле?

Що стосується оподаткування нерухомості, то вже на початку року було зрозуміло, що кількість квартир і будинків, які підлягають оподаткуванню, достеменно невідома. Тому логічно було в черговий раз перенести введення цього податку ще на рік. Відповідні пропозиції та законопроекти щодо уточнення норм були. Закон № 403 вийшов із законопроекту, зареєстрованого ще в лютому. Оскільки зміни внесені не були, то «Територіальними органами Міндоходів розіслано понад 244 тис. повідомлень-рішень про сплату податку на нерухомість. Після отримання квитанції громадяни мають сплатити визначену суму податку протягом 60 днів. Водночас, нагадують фахівці Міністерства, у разі незгоди з нарахованою сумою податку власники житла можуть звернутися до податкових інспекцій для уточнення та звірки даних» (із повідомлення сайта Міндоходів від 2 липня 2013 року). Там же сказано, що фізичні особи вже сплатили 1,2 млн грн. Нічого дивного в цьому немає, бо люди в нас законослухняні та податково культурні.

Дізнатися в міндоходівців місцевого рівня, скільки осіб мали платити за великі квартири, скільки — за великі хати, а скільки — за дві «хрущовки», мені не вдалося.

Урешті-решт здоровий глузд переміг, і тепер потрібно буде сплачувати податок не за кількість об’єктів нерухомості, а за їх сумарну площу. Уведено норму, згідно з якою не треба платити в разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир і житлового будинку/будинків (у тому числі їх часток) сумарною площею 370 кв. м.

Ви, шановний читачу, знаєте багато людей, які мають житло більшої площі? Я також не знаю. Тому якщо у 2014 році всі місцеві бюджети України разом узяті отримають від оподаткування нерухомості фізичних осіб 1,2 млн грн, то буде дуже добре.

На цьому на черговій, даруйте за тавтологію, нерухомості нерухомості можна поставити крапку й перейти до інших норм.

Яке відношення до задекларованих у назві Закону № 403 «змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів нерухомості» мають такі зміни:

1. У пункті 57.1 статті 57:

після абзацу четвертого доповнити двома новими абзацами такого змісту:

«На суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів відповідно до пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу (в тому числі за наслідками попередніх звітних (податкових) періодів) зменшується сума авансових внесків з податку на прибуток, визначених цим пунктом...»

2. Друге речення пункту 152.9 статті 152 доповнити словами «або календарний рік у разі сплати щомісячних авансових внесків, у порядку, визначеному пунктом 57.1 статті 57 цього Кодексу».

3. У підпункті 213.2.4 пункту 213.2 статті 213 слова «видала ордерний або борговий цінний папір, з видачі та погашення цих цінних паперів» замінити словами «видала або урахувала ордерний або борговий цінний папір з видачі, урахування та погашення цінних паперів».

4. У розділі «Орган управління Мінвуглепром» переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані, затвердженого Законом України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», виключити таку позицію:

«05400632 Державне відкрите акціонерне товариство «Дондіпрошахт» 340035, м. Донецьк, вул. Артема, 125».

Не можу зрозуміти. Як на мене, ці норми мають таке ж відношення до оподаткування нерухомості, як освоєння космосу до гінекології.

Невже не можна було зібрати разом усі зміни до Податкового кодексу та проголосувати як за один законопроект? І не змішувати приватизатицію з оподаткуванням.

А, може, уже час законотворцям скласти компанію Іванові Васильовичу та змінити професію?

 

Володимир ПРИТИСКАЧ,

оглядач газети «Інтерактивна бухгалтерія»