15 липня 2013

Засновникам, директорам і менеджерам вищої ланки…

Лист-звернення до дня бухгалтера

Людина, яка не спробувала себе в ролі бухгалтера, має дуже приблизне уявлення про те, хто ж насправді цей суворий, іноді вразливий, проте зазвичай цілеспрямований співробітник. Запитайте в будь-якого зустрічного, чим займається бухгалтер, і він скаже: зводить дебет із кредитом, видає зарплату, оформлює документи, складає баланс... Загалом усе правильно, однак, на жаль, доволі примітивно.

Сучасний бухгалтер — це, як правило, людина з вищою освітою (іноді й не однією), кинута в стихію мінливого та недосконалого законодавства, суперечливих думок, котра знаходиться в стані постійної боротьби з контролюючими органами та недобросовісними чиновниками. Погодьтеся, представники небагатьох професій мають настільки незавидне становище. Тому пропонуємо прямо із сьогоднішнього дня всім керівникам переглянути ставлення до бухгалтерів і почати кампанію з формування правильного іміджу цієї гідної професії. Отже, наведемо деякі факти про реалії роботи бухгалтера, які, упевнені, вас здивують.

І швець, і жнець, і на дуді грець.
Сфера професійної діяльності бухгалтера дуже обширна. Йому потрібно знати не лише бухгалтерський і податковий облік, а й розбиратися в спеціалізованому програмному забезпеченні, орієнтуватися в цивільному, господарському, трудовому праві, у кадровому діловодстві, у соціальному та пенсійному страхуванні, у касових операціях і навіть у технології виробництва (інакше калькуляцію не скласти). І це далеко не повний перелік. А ще ж потрібно відслідковувати зміни в законодавстві, уміти їх проаналізувати й правильно застосувати на практиці.

Творча особистість.
Усупереч розхожій думці, бухгалтер — людина творча. А як інакше? Якщо доводиться щодня шукати вихід із найзаплутаніших ситуацій, балансуючи на межі закону, підбирати аргументи на захист підприємства від претензій контролюючих органів, яких у нашій країні, подеколи здається, більше, ніж самих підприємств. Така робота вимагає уваги не вісім годин на день, а цілодобово.
Часом керівник, не відаючи наслідків, будує масштабні схеми взаємин із партнерами. Однак за багатьма з них криються колосальні проблеми, пов’язані із зайвими витратами на податки та штрафи. І тільки бухгалтер здатний знайти компромісне рішення, яке влаштує і підприємство, і контрагентів, і контролюючі органи.

Економія на податках.
Нерідко виникає запитання: навіщо на підприємстві висококваліфікований бухгалтер, якщо податківці все одно вимагатимуть сплати податків на певну суму?.. Так розмірковує чимало директорів, але не всі розуміють, що суми сплачених податків можуть бути на порядок менше лише завдяки таланту й старанням досвідченого бухгалтера. Не дарма кажуть: «якщо ваш бухгалтер сплачує всі податки — нехай отримує зарплату в податковій інспекції».

Неймовірно, але факт.
Більша частина робочого часу бухгалтера йде не на виконання своїх прямих обов’язків, а на роз’яснення законодавства керівництву, адміністрації, засновникам, на спроби вберегти їх від неправильного кроку, на «розборки» з контрагентами та контролерами, на роз’їзди по держорганах. Тому головне завдання будь-якого керівника — допомогти бухгалтеру, створивши комфортні умови праці, надавши доступ до найякісніших джерел професійної бухгалтерської інформації.

Пам’ятайте! Бухгалтер — не просто професія, це покликання, якого гідні лише наполегливі, старанні та креативні люди.

І найголовніше: не забудьте 16 липня привітати всіх бухгалтерів із їх професійним святом!

Газета «Інтерактивна бухгалтерія»