17 червня 2013

Гастрольний збір повертається в Україну

Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки вітчизняних гастролерів» від 28.05.2013 р. № 2159а зчинив галас серед організаторів концертів. Із лозунгом «повернемо сцену вітчизняним співакам» проаналізуємо, що нового буде на співочій сцені.

У зв’язку з тим що наразі в Україні до 85% гастрольних заходів відбувається за участі саме іноземних гастролерів, законотворці вирішили допомогти нашим — вітчизняним. Як саме? Доволі просто — знову врегулювати такий сектор ринку, як гастрольний бізнес, податковим законодавством — запровадити гастрольний збір.

Уперше збір з’явився ще в далекому 2004 році. Проте у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України у 2011 році гастрольний збір припинив своє існування. Наразі законотворці планують його «повернути на гастрольну сцену», починаючи вже з 1 січня 2014 року.

Платниками збору за проведення гастрольних заходів на території України будуть організатори гастрольних заходів. Водночас від тягаря сплати збору звільнили:

  • організаторів благодійних гастрольних заходів;
  • організаторів гастрольних заходів, якщо всі гастролери, які виступають, є резидентами України;
  • організаторів гастрольних концертів симфонічних оркестрів, філармонійних, хорових, хореографічних колективів;
  • організаторів гастролей академічних театрів.

Як наслідок, виходить, що цей збір сплачуватимуть саме організатори іноземних гастрольних концертів. Окрім того, законопроектом передбачається, що збір зросте з 3% (як це було в період 2004–2011 рр.) аж до 17% від виручки реалізації квитків.

Без сумніву, такий стрибок розміру збору не буде до вподоби ні самими організаторам, ні іноземним меломанам. Адже, зрозуміло, якщо законопроект пройде читання, і його все-таки ухвалять, то так чи інакше це означатиме, що або ціни на квитки злетять до небес і необхідно буде викласти чималу копійчину за концерт, або іноземні зірки, просто кажучи, не приїдуть до України.

Тож, як стверджують законотворці цього проекту: зелене світло українським виконавцям й організаторам вітчизняних концертів. Адже, мало того, що останні не сплачуватимуть гастрольного збору, то ще й надходження від цього збору призначені саме для підтримки перших — вітчизняних гастролерів.

Що ж, наші зірки теж нічим не гірші закордонних, а тому, можливо, такі зміни в податковому законодавстві й дадуть поштовх для їх розвитку. Наразі ж залишається тільки спостерігати, як надалі розвиватимуться події на сцені гастрольного бізнесу. Сподіваємося, законотворці будуть більш поступливі до організаторів іноземних гастролей, і розмір ставки збору все-таки зменшать, адже сплата цього збору ляже на плечі поціновувачів іноземної музики.

Катерина КОМСОМОЛЬСЬКА,

оглядач газети «Інтерактивна бухгалтерія»