22 травня 2013

  За чотири місяці поточного року клієнтами Акредитованого центру сертифікації відкритих ключів, що діє при Міністерстві доходів і зборів України, стали 205 тис. абонентів. Вони отримали майже 300 тис. електронних цифрових підписів. Як і раніше, найактивнішими користувачами цього сервісу є громадяни та фізичні особи — підприємці. Понад 160 тис. таких абонентів безкоштовно отримали 189 тис. посилених сертифікатів електронних ключів.
Зокрема, про це повідомило Міндоходів на своєму сайті, який нарешті, після майже п’яти місяців із часу створення відомства, з’явився.
Хоча темпи «оцифровування» стрімко зростають, залиште конверти для листування з міндоходівцями.
В Україні близько трьох мільйонів підприємств і підприємців. На момент відзначення річниці із часу початку роботи Акредитованого центру сертифікації відкритих ключів, який днями настане, з’ясується, що кожен десятий суб’єкт господарювання ключі має. Навіть якщо темпи отримання ключів клієнтами Міндоходів зростатимуть, для повного «оцифровування» знадобиться ще декілька років. Тому ті, хто не матиме ключів, зможуть подавати звітність на папері — особисто чи надсилати листом. Відповідної норми Податкового кодексу ще не скасували.
Отже, конверти для листування з міндоходівцями можуть знадобитися, щонайменше, ще протягом найближчих п’яти років.
Слід зазначити, що молода ініціативна команда ДПС-МДЗ активно намагається роздати цифрові підписи громадянам для декларування доходів і пропонує запровадити загальне таке декларування. Протягом скількох десятиліть треба буде видавати такі підписи? Якщо всіх працівників відомства перевести на роботу до Акредитованого центру сертифікації, то можна буде вправитися швидше.
Припустимо, що один працівник видає за годину три підписи. Виходячи із середньої зарплати (15 гривень за годину) й інших витрат на утримання пересічного міндоходівця (комп’ютери, електрика, вода, тепло тощо), собівартість одного підпису становитиме приблизно 10 гривень. За це заплатить бюджет зі сплачених кожним із нас податків.
Скільки треба бюджетних мільйонів гривень для того, щоб оцифрувати підписи всього населення України?
Маленький конверт із маркою коштує дві гривні. Великий лист із товстими звітами надіслати поштою значно дорожче. Тому, шановні платники податків, зборів та ЄСВ (нарешті з’явилася можливість підписувати звітність із цього внеску електронно), ідіть за ключами. А про конверти пам’ятайте. Тим більше що білборди із закликом залишити конверти для листування вже зникли.

Володимир ПРИТИСКАЧ,
поки що «неоцифрований» оглядач «Інтерактивної бухгалтерії»