17 квітня 2013

 Кампанія подання громадянами декларацій про доходи, отримані в минулому році, добігає кінця. Проводячи широкомасштабну агітацію, у тому числі й із застосуванням креативних форм (типу пригощання млинцями чи виготовлення агітаційної атрибутики із сірникоподібними штрих-кодами), податківці опублікували багато повідомлень про кількість мільйонерів.

         Фрагменти для прикладу:
«Наразі громадяни області задекларували більше 390 мільйонів гривень доходів. З них – 17 мільйонерів, загальна сума задекларованого доходу яких склала майже 158,6 мільйонів гривень».
«У Львівській області 27 осіб задекларували одержані доходи більше 1 млн гривень.
Про це повідомляє прес-служба Головного управління міністерства доходів і зборів України у Львівській області.
Станом на сьогодні громадянами області подано всього 11200 декларацій.
Громадянами, які у 2012 році одержали доходи та зобов’язані їх задекларувати, подано 4220 декларацій.
Найбільші доходи отримані від продажу рухомого та нерухомого майна (задекларовано 108,3 млн гривень), в тому числі здачі в найм житла (9,3 млн гривень). Значна частина мільйонерів отримала дохід у вигляді спадщини (142,3 млн гривень)».
А це фрагмент із репортажу про прес-конференцію податківця: «Тепер на Дніпропетровщині шістсот мільйонерів. Свої доходи поки що задекларували лише кілька десятків. Загалом же податківці нарікають на пасивність громадян, адже до кінцевого терміну подання довідок про доходи залишилось трохи менше трьох тижнів. А свій обов’язок виконали лише 12 тисяч дніпропетровців — при плані — у 48 тисяч»...
Взагалі-то, в областях жителі, громадяни – у державах. Це мали б знати і київські, і львівські податківці.
Вражає цифра 600 у Дніпропетровську. Десь одиниці, десь десятки, а тут сотні. Судячи з усього, ця кількість узята за даними форми 1-ДФ. Але не всі, хто отримував наведену  в 1-ДФ зарплату, має подавати декларацію. Наприклад, футболіст чи топ-менеджер отримав за рік мільйон гривень. З цієї зарплати утриманий податок. Спадщини від бабусі не отримував, квартиру в оренду не здавав. Такому мільйонерові подавати декларацію та платити податок не треба. До того ж, отримавши мільйонний дохід, можна мати право на податкову знижку – діти мільйонерів можуть вчитися за гроші, а якась представниця топ-менеджменту могла робити штучне заплідненя.
Якщо вже говорите про мільйонерів, шановні міндоходівці, то чітко кажіть яка:
- кількість мільйонерів, які отримали доходи, з яких податок утримали податкові агенти;
-  кількість мільйонерів, які отримали доходи, з яких податок не утримували податкові агенти, тому вони були задекларовані;
- кількість підприємців, які отримали дохід у мільйон і більше гривень (вони також є фізичними особами).
Хоча я не розумію, кому й навіщо потрібна ця арифметика. Тим більше, що основну масу декларантів складають селяни-одноосібники, доходи яких дуже далекі від мільйонів. А про них чомусь мовчать. Спасибі вам, селяни, за те, що ви нас годуєте вирощеними на паях продуктами та платите частину отриманих від нас грошей до бюджету.
Цікаво, яка сума податку буде сплачена в Україні, за результатами декларування,  до бюджету всіма багатими мільйонерами й усіма бідними селянами-одноосібниками. Сподіваюся, що вже на початку травня міністр на прес-конференції, підбиваючи підсумки декларування, наведе ці суми. Також, сподіваюся, що він озвучить позитивну динаміку у збільшенні кількості поданих декларацій громадянами, які здавали квартири в оренду, отримували іноземні доходи тощо. Скільки осіб стали мільйонерами, отримавши спадщину?
Шановні громадяни! Якщо ви отримували доходи, які треба декларувати, задекларуйте їх і заплатіть податок. Якщо ви маєте право на податкову знижку, подайте декларацію й отримайте гроші з бюджету.
Володимир Притискач, 
оглядач «Інтерактивної бухгалтерії»