17 квітня 2013

 

 При голосуванні у Верховній Раді України не вистачило кількох голосів для відміни пенсійної реформи. Хоча всім зрозуміло, що повернутися назад неможливо, та й продовжуватися далі так не може.

         Є кілька аспектів, які варто мати на увазі при прийнятті рішення.
         Вік виходу на пенсію жінок підвищений з 55 до 60 років, страховий стаж підвищений на 10 років для чоловіків і жінок. Цілком по-європейськи. Однак у тих же європейських країнах (Італії, Бельгії) є в законах норми, які дозволяють вийти на пенсію раніше, при наявності необхідного страхового стажу.
         Компромісним варіантом міг би бути дозвіл виходу на пенсію жінкам у 55 років при  наявності 30 років стажу. Можна піти й далі – дозволити вихід на пенсію в будь-якому віці, при наявності стажу, який перевищує необхідний на п’ять років.
         Підвищувати страховий стаж треба було поступово – щороку на рік. Бо виникла ситуація, коли багато жінок, маючи необхідний стаж за старим законодавством, не працювали  в Україні через безробіття. Тепер їм стажу не вистачає.
Частина безробітних поїхала на заробітки. Як бути із заробітчанами, які не лише не отримували в Україні допомогу по безробіттю, а й привозили реальні мільярди доларів і євро? Вони фактично експортували свою робочу силу, яка виявилася непотрібною в Україні.
Вибачте, вельмишановні хранителі ПДВ-цнотливості, але ПДВ, за економічною суттю - це  зарплата і прибуток. Зарплата – це вартість робочої сили. Та тим заробітчанам, які за рік привозять суму, близьку до обсягів експорту кількох областей, узагалі треба було б щось відшкодовувати.
         Привозячи суми, близькі до прямих іноземних інвестицій (навіть із щедрого для України багатостраждального Кіпру), заробітчани будують хати чи купують квартири, підтримуючи галузь виробництва будматеріалів, платять за навчання, не маючи права на податкову знижку, купують в автосалонах машини, за які наша держава отримує податки та мита, купують в українських  магазинах товари, отримуючи чеки, у яких указана сума ПДВ.
Значна частина заробітчан подає декларації та платить податок з отриманих за кордоном доходів.
Відшкодовувати нічого не треба, але й позбавляти заробленої за старим законодавством пенсії також не треба. Це так, між іншим.
         При бажанні знайти  компромісний варіант, який дозволив би зняти соціальну напругу та зберегти лице як владі, так і опозиції, можна.
Володимир Притискач, 
оглядач «Інтерактивної бухгалтерії»