Згідно нині діючої норми Податкового кодексу України вони це мають робити. Якщо у них є, наприклад, дві квартири в «хрущовках», чи якомусь міському жителю дісталася у спадщину батьківська хатинка у селі.
Згідно з пп. 265.4.1 ПКУ «База оподаткування об'єкта житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
- а) для квартири - на 120 кв. метрів;
- б) для житлового будинку - на 250 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності»
А чи не суперечить ця норма іншій нормі Податкового кодексу - пп. 4.1.6, в якому сказано, що до основних засад податкового законодавства України відноситься «соціальна справедливість - установлення податків та
зборів відповідно до платоспроможності платників податків»?
Трикімнатна квартира у будинку 80-х років минулого століття має житлову площу 48 кв. м. Навіть площа двох таких квартир мала б давати право на пільгу, оскільки вона менша 120 кв. м. А вартість двох таких квартир може бути меншою вартості однієї нової квартири площею 120 кв. м. А чи є пересічний власник двох старих об’єктів нерухомості платоспроможнішим власника навої квартири?
Хоча введення в дію податку на нерухомість кілька разів відкладалося, над цим ніхто не задумувався. Врешті-решт депутати вирішили соціальну справедливість відновити.
У Верховній Раді України, 13 лютого 2013 року, зареєстрований законопроект, яким передбачається внести зміни до Податкового кодексу і оподатковувати нерухомість виходячи з сумарної площі кількох об’єктів.
Пропозиція наступна:
«База оподаткування об'єкта/об’єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
- а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
- б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 250 кв. метрів;
- в) для різних видів об’єктів житлової нерухомості (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків) - на 370 кв. метрів».
Все логічно. Однак, навіть якщо цей законопроект стане Законом, то як бути у цьому році?
В законопроекті написано: «органи державної податкової служби фізичним особам – платникам податку у 2013 році податок не нараховують». Але згідно пп. 4.1.9. Податкового кодексу «зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові
правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові
пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року».
Так що, судячи з усього, податок на нерухомість треба буде платити всім. І безробітному дядькові, який успадкував напівзруйновану батьківську хату площею 40 кв. м у селі, і його сусідові, який побудував поруч новий особняк площею 290 кв. м. І платити вони будуть ту ж саму суму. А кількість старих малих об’єктів нерухомості, за які буде сплачений податок, буде більшою від кількості нових і великих – це моя гіпотеза, яку може підтвердити чи заперечити ДПС чи МДЗ. Це відомство рано чи пізно оприлюднить такі дані. Так само, як і суму коштів, яка надійде. В медіа-просторі гуляє сума у 75 мільйонів гривень – за такі гроші, зібрані по всій Україні, можна придбати, на трансферному ринку, футболіста-середняка для команди прем’єр-ліги. Такої суми вистачить на фінансування видатків місцевого бюджету міста Дніпропетровська днів на десять…
У наступному році надходження податку зменшаться, бо багато старої нерухомості буде переоформлено на родичів власників. Тому введення вищезгаданої справедливої норми люди не відчують, а осад залишиться…
І ще один аспект: два депутати – комуністи, які внесли цей законопроект № 2292, пропонують не оподатковувати «об’єкти житлової нерухомості, які належать релігійним організаціям України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку».
А колись комуністи були атеїстами. Для того, щоб ознайомитися з релігійними «об’єктами житлової нерухомості», порадив би їм побувати у Дальніх та Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Службовий житловий будинок пастора новоявленої церкви має площу понад 250 кв. м? До речі, довжина Андріївської церкви у Києві - 32 м, ширина – 20 м. Площу може визначити кожен – це так, для порівняння.
Міністерство фінансів України розробило законопроект (ще не зареєстрований у Верховній Раді), яким пропонується оподатковувати не площу, а вартість житла. Але час покаже, який законопроект стане законом.
Поки що, той же Мінфін наголошує, що «органи ДПС до 1 липня звітного року надішлють фізичним особам – платникам податку податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Необхідно відзначити, що у випадку, якщо платник податку не має фінансової можливості сплатити податок, то податкова за його проханням може надати розстрочку платежу.
Володимир ПРИТИСКАЧ, оглядач «Інтерактивної бухгалтерії».