11 лютого 2013

Новорічний подарунок платникам податків, про який говорив одразу після призначення новий Міністр, протягом місяця так і не розкрили. Анонсована презентація нового відомства у січні не відбулася. Навіть якщо ця презентація відбудеться, то нічого нового, крім чергових запевнень у перетворенні фіскальних органів у сервісну службу ми не почуємо.

Для бухгалтерів і підприємців нічого не зміниться. Подавали й будуть подавати платники звітність, платили і платитимуть податки і ЄСВ, контролюючі органи проводили і будуть проводити перевірки.

Збільшаться від роботи нового відомства державні і місцеві доходи? Якщо так, то за рахунок чого? На ці питання відповідей поки немає. Та й навряд чи вони будуть.

Немає відповіді і на питання про територіальні органи нового міністерства. Тут можливі два варіанти.

Перший - залишити податкову і митну службу на місцях такими, як зараз, а працівників Пенсійного фонду, які займаються надходженнями ЄСВ, ввести до штату податкових інспекцій (але їх треба попередити за два місяці про звільнення, а потім прийняти, за конкурсом, на нову роботу).

Другий - податкові органи, митниці, органи Пенсійного фонду ліквідувати, всіх звільнити, створити нові органи (які будуть виконувати функції трьох органів) і укомплектувати їх кадрами. Цей шлях довший і дорожчий.

Виникає питання і про те, як будуть називатися територіальні органи нового міністерства?  Бо, «як ви човен назвете, так він і попливе». Наприклад, податкові інспекції згадуються в Конституції України. Для того, щоб замінити ці слова на інші, наприклад, на «місцеві органи Міністерства доходів і зборів», потрібно набрати 300 голосів у Верховній Раді України. Потрібно внести зміни в Податковий і Митний кодекси, в Закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» хоча б щодо найменування відповідних органів, їх повноважень.

Враховуючи любов податківців до погонів, виникає питання про те, якими ці погони будуть. Такими, як у митників, або навпаки - митники поміняють свої на податкові? Добре, що хоч форма в обох відомствах подібного кольору.

Форма схожа, однак, робота суттєво відрізняється.

Яких повноважень контролюючим і правоохоронним органам не вистачає для боротьби з ухиленням від сплати податків і контрабандою?  Якщо для того, щоб ефективніше працювати, потрібно звести в одну бази даних податкової і митної служб, то це можна було б зробити формально, наприклад,  розпорядженням КМУ. Що стосується технічних питань, то вони не є складними для вирішення програмістами – в обох базах є коди суб’єктів господарювання. Наявність цього «спільного знаменника» суттєво спрощує роботу.

На момент, коли я пишу ці рядки, сайту нового міністерства не зміг знайти. Дивно, якщо врахувати любов податківців до сайтів та іншого Інтернет-піару. На сайтах  ДПС та ДМС України сказано, що податкова служба і митниця, при реорганізації, працюватимуть у звичайному режимі.

Повідомлення в Інтернеті з посиланням на Міністерство вже з'явилися. Наприклад: «У той же час аналітики Міндоходів підтримують ініціативу Міністерства юстиції щодо…» чи «Виключення їх з переліку цих документів, як пропонує Мін’юст, призведе до розширення тіньового ринку, - вважають фахівці Міністерства доходів і зборів України». Розміщені повідомлення прес-службою ДПС – прес-служби Міндоходів, скоріш за все, ще немає.

 Цікаво, що це за аналітики і фахівці, які посади вони займають? Їх прийняли на роботу за результатами конкурсу?  Оголошення про конкурс я не бачив, бо як би побачив, то сам би подав документи на заміщення якоїсь вакантної посади. Потім би чекав результатів спецперевірки, поки мої дипломи перевірять, наприклад.  В той же час, на сайті ДПС є оголошення про «конкурс на заміщення вакантних посад державних службовців станом на 03.01.2013».

Скоріш за все, молода команда не зовсім собі уявляє роботу нового відомства. Якби зміни визріли, то новий Міністр б відразу сказав про них, а не віджартовувався розповідями про новорічний подарунок. І презентацію б уже провели.

До речі, чи є зараз Голова ДПС України? На сайті цього відомства - Міністр і два заступники Голови ДПС.  Чи є у нового Міністра заступники?  Яка структура центрального апарату? Яка юридична адреса?

Яка доля чекає податкових міліціонерів? Їх віддадуть у МВС, звідки взяли у 1996 році? Чи вони будуть у новому Міністерстві? Чи, може, буде створений новий правоохоронний орган?

Намагався я знайти відповіді на ці питання у Положення про нове Міністерство, для чого відвідав сайт Президента України. Такого Положення я не знайшов, зате знайшов розміщений там Указ Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013, яким затверджене Положення про Державну службу зайнятості України.

Чим закінчиться реорганізація? Тим, що перетрясуть черговий раз чиновників, скоротять вакансії, когось не візьмуть на роботу в структури нового відомства, а хтось сам відмовиться від запропонованої посади. І все.

 

Володимир ПРИТИСКАЧ, потенційний кандидат на роботу в центральному апараті МДЗ.