8 липня 2014

 За часи існування української податкової служби вона пережила стільки ребрендингів, що в їх кількості заплуталися й самі податківці, і платники податків.

Тепер Міндоходів змінює вивіску на фіскальну службу. Цікаво, скільки можна було б придбати бронежилетів для українських вояків за кошти, що будуть витрачені на зміну вивісок, бланків і печаток? І це в час, коли бабусі-пенсіонерки вносять свою п’ятигривневу лепту на СМС 565!

Якщо не хотіли розділяти митну й податкову служби, нехай би це існуюче утворення було до кращих часів. Що дало об’єднання? Те, що податківці можуть зайти в базу митниці? Цей доступ легко й дешево можна було б забезпечити й без створення Міндоходів. А, взагалі-то, всі бази можна було викласти у відкритий доступ. Кому потрібно, той і так все знає. Досвід проведення антитерористичної операції показав, що секретів в Україні не існує.

Нині ГУ Міндоходів не знає, скільки грошей надходить до бюджетів всіх рівнів в області. Адже в регіональному ГУ своя арифметика, а в СДПІ, які підпорядковуються міжрегіональному ГУ, — своя. ЄСВ та митниця — окремі теми. Врахуймо й те, що акцизники та підписовидавачі також центрального, а не регіонального підпорядкування. Немає кому надати повну інформацію про ситуацію в податковій сфері. Люди мають знати, скільки коштів, і яких платежів надійшло до казни. Якби знали, менше б говорили про різні федералізації.

Мають знати люди й про те, як кошти витрачаються. І не лише бачити те, що є в додатках до держбюджету, а й, наприклад, суми коштів, витрачених в області на прокуратуру, міліцію, суди, податкову, вищі навчальні заклади, обласні та районні держадміністрації й таке інше. Зараз державні адміністрації виконують функції відповідних виконкомів і фінансуються з держбюджету. При децентралізації-федералізації вони будуть ліквідовані, чиновників потрібно буде фінансувати з місцевих бюджетів.

Добре було б дізнатися, скільки ПДВ сплачують люди в магазинах. Бо податківець, отримавши з держбюджету зарплату на картку, розплачується цією карткою в місцевому супермаркеті й отримує чек із зазначеним там ПДВ. Так само, як і пенсіонерка та найманий працівник якогось підприємства.

У місцевих казначействах всі ці цифри є, тому оприлюднити їх легко.  А податки, як відомо, сплачуються не на рахунки податкових органів, а на рахунки у казначействі.

Те, що люди не мають повної інформації про бюджетні фінанси, є однією із причин сепаратизму та того, що Україна програла інформаційну війну Росії. А як вона могла її виграти, коли Міндоходів висвітлювало свою діяльність через щотижневу телепрограму «Податковий щоденник»? «Як ви човен назвете, так він і попливе» — це з мультфільму про капітана Врунгеля. Цікаво, у якому «місті мрій» дивляться зараз однойменний мультик донецькі «капітани» центрального апарату Міндоходів?

Біля ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області продовжують стояти автомобілі з донецькими номерами. Можливо, це приїхали донецькі біженці? Не знаю, але впевнений, що тих менеджерів донецького походження, якими рясно заселили при старій владі податкові органи всієї України, треба перевірити на детекторі брехні. Забудькуватим донецьким нагадаю, що перевірки на такому детекторі ініціював їхній земляк, автор ідеї найвідомішого мультфільму, любитель білбордів та іншої соціальної реклами.

Сподіваюся, що після нинішнього ребрендингу від донецьких засланців фіскальні служби областей будуть очищені. Хто пройде детектор брехні — нехай повертається на рідний Донбас.

А зараз із Донбасу в інші області приїжджають біженці-підприємці. Податківці ж з ними не хочуть мати справу. Женуть їх за папірцями до рідних місць. А там ні податкові, ні інші органи не працюють, а бізнес розбитий терористами. Штрафами за неподані звіти фіскали хочуть наповнити бюджет?

Що, не можна поставити їх на тимчасовий облік? Нехай працюють і сплачують єдиний податок. Відновиться робота інспекцій на Донбасі — повернуться туди й підприємці.

Як і попереднє, так і нинішнє керівництво Міндоходів говорить про зменшення кількості податків. Але встановлення податків є функцією Верховної Ради України, яка вже до кінця півріччя не встигне щось змінити у Податковому кодексі. А це значить, що Мінфін рахуватиме бюджет наступного року на старій податковій базі.

Не вивіски потрібні змінювати, а внести повну ясність в адміністрування ПДВ і податку на прибуток. Ці податки будуть завжди, адже вони є в Європі.

Чітким критерієм змін у роботі податкових органів буде припинення традиційного багаторічного «конкурсу художньої самодіяльності» у вигляді піару на декларуванні громадянами доходів. Млинці, торти, зовнішня реклама з фотографіями гламурних зірок і горді повідомлення про кількість мільйонерів.

Цитата з Інтернету:

«У Чернівцях свої доходи у понад 1 млн грн задекларували 20 осіб. Наймолодшому офіційному мільйонерові 16 років, найстаршому 77.

Про це повідомив інформаційно-комунікаційний відділ ДПІ у місті Чернівцях.

З офіційних мільйонерів 10 отримали спадщину, 7 інвестиційний прибуток та дохід від зарплати, 3 відзвітували про продаж об’єктів нерухомого майна».

Постає просте запитання: «Який із перелічених трьох видів доходів отримав шістнадцятирічний мільйонер?» Думаю, що це спадщина (хата й автомобіль).

При декларуванні доходів, отриманих у 2014 році, податківці повідомлять про те, що мільйон гривень задекларувало немовля. Це буде дитина загиблого учасника АТО, мати якого помре з горя від інфаркту, а дитина-сирота успадкує бабусину хату.

Загине той солдат через те, що не матиме бронежилета. Звідки взятися бронежилетам, якщо гроші йдуть на заміну вивісок та агітацію за декларування доходів?

 

Володимир ПРИТИСКАЧ,

оглядач електронної газети «Інтерактивна бухгалтерія»