20 січня 2014

Останнім часом в Інтернеті з’явилося багато пропозицій з продажу ліхтариків-електрошокерів. Водночас почастішали й обговорення на форумах на тему: «Чи законно в себе в кишені мати такий девайс». Зазвичай дебати закінчувалися втручанням юриста, який приводив витяг з нормативно-правового акту (положення якого мають двояке трактування) і свою суб’єктивну точку зору (одні кажуть — можна, інші — не можна)... А як воно на практиці — Бог його знає!

Насправді все дуже суб’єктивно. Запитання «Чи законно?» трансформується у «Що буде, якщо знайдуть?» Виявляють такі речі зазвичай працівники патрульно-постової служби (у простонародді ППСники). Тому, скажімо, шанси, що шокер виявлять десь на дні сумочки адекватної дівчини, яка придбала його для захисту власного життя й ніколи без потреби ним не скористається, — мінімальні. Адже в патруля не буде жодних підстав зупиняти її.

Однак мовиться зараз не про це… Повернімося до запитання «Чи законно?»

Головна та єдина суперечлива норма — п. 8 Переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об’єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України, затвердженого постановою ВРУ від 17.06.1992 р. № 2471-XII. Вона забороняє громадянам України володіти:

«Електрошоковими пристроями та спеціальними засобами, що застосовуються правоохоронними органами, окрім газових пістолетів і револьверів та патронів до них, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії».

Ось і виникає запитання: заборонено всі електрошокові пристрої, чи лише ті, що застосовуються правоохоронними органами?

На сьогодні в правоохоронних органів на озброєнні електрошокери ІР-4 та ІР-5 (шокери, які пройшли випробовування в ДІУЦ «Спецтехніка» та мають позитивний висновок). А як же бути з іншими китайськими ліхтариками-шокерами, які не застосовуються правоохоронцями?

Судових рішень щодо вилучення китайських ліхтариків-шокерів у громадян України немає, а ось щодо ввезення їх на територію України — вже є. Для прикладу, постанова Малиновського районного суду міста Одеси у справі № 521/13773/13-пв. У ній зазначається таке:

«За результатами проведеної експертизи Одеською службою з експертного забезпечення митних органів було встановлено, що надані для дослідження предмети є спеціальними засобами — електрошоковими пристроями з ліхтариками, призначені для активної оборони (Висновок Одеської служби з експертного забезпечення митних органів від 04 липня 2013 року № 142001102-2248).

<…>

Суд постановив притягнути ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації на користь держави товару, вилученого за протоколом № 0691/50011/13».

Основні аргументи торговців шокерами, які всіляко намагаються переконати потенційного покупця, що їх продукція дозволена в Україні, такі:

  1. на території України немає лабораторії, у якій можна було б провести експертизу та довести, що ліхтарик і насправді — спецзасіб;
  2. міліція не хоче мати справу із такими «порушеннями»;
  3. немає жодного судового рішення стосовно вилучення китайського шокера у його володільця.

Усі чудово розуміють, що головна мета торговця — продати свій товар.

Те, що немає судових рішень, — цілком зрозуміло. Адже ніхто не буде витрачати гроші й нерви на судову тяганину через вилучений шокер вартістю 200 грн. Як то кажуть, «для такої забави шкода й світло світити».

Стосовно лабораторій для проведення експертизи, то приведений витяг із судового рішення красномовно свідчить, що такі експертизи проводять.

Окрім того, ППСники на ура вилучають китайські електрошокери. Із особистого досвіду скажу: не просто вилучають, а ще й хочуть нагріти руки на цьому — отримати від власника пару сотень гривень, позбавивши його задоволення прокататися в «бобіку» до слідчого відділення.

Звісно, можна стверджувати, що в різних містах по-різному реагують на шокери в кишенях. Це суб’єктивний фактор. Однак для щоб змалювати загальну картину по Україні, Міністру внутрішніх справ України було направлено письмовий запит, який звучить так:

«Нині на ринку України пропонується велика кількість товарів, що мають властивості електрошокових пристроїв (зокрема ліхтарики-електрошокери), які не застосовуються правоохоронними органами, проте мають ознаки електрошокових пристроїв.

Чи має право наряд міліції патрульно-постової служби вилучати у громадян України електрошокові пристрої, що не застосовуються правоохоронними органами. Які є законні підстави для такого вилучення?»

І ось який висновок отримано у відповідь (витяг з листа Департаменту громадської безпеки МВС України від 14.11.2013 р. № 10/2-7454):

«До електрошокових пристроїв (електрошокерів) належать пристрої, що використовують уражаючий ефект високовольтного розряду.

Електрошокери є засобами активної оборони працівників органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх військ МВС України при охороні громадського порядку <…>.

Електрошокові пристрої віднесено до спеціальних засобів активної оборони <…> заборонені для вільного продажу громадянам. Відповідальність за придбання, зберігання, передачу іншим особам або продаж громадянам спеціальних засобів активної оборони без дозволу органів внутрішніх справ передбачена статтями 190 (порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї, спеціальних засобів активної оборони), 191 (порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення вогнепальної зброї, холодної чи пневматичної зброї, спеціальних засобів активної оборони і бойових припасів) КУпАП.

Крім того, згідно з частиною 2 статті 265 (вилучення речей і документів) КУпАП працівник міліції при вчиненні правопорушень, передбачених зазначеними вище статтями, має право вилучати спеціальні засоби активної оборони».

Зважаючи на офіційну позицію МВС України, якщо працівники міліції знайдуть ліхтарик-електрошокер, вони вправі його вилучати, а також існує ймовірність застосування штрафу до власника в розмірі від 119 грн до 170 грн.

Тому слід бути готовим, що окрім вилученого шокера гаманець його власника «схудне» щонайменше на 100 грн.

Євгеній САЛЬСА,

оглядач газети «Інтерактивна бухгалтерія»