Згідно з текстом законопроекту № 2054а , прийнятого Верховною радою у другому читанні, яким уносять зміни до ПКУ, передбачено правки, які мають навести лад у звітних періодах із податку на прибуток.

У п. 152.9 ПКУ законодавці хочуть прописати, що базовим податковим (звітним) періодом для цілей розділу ІІІ буде квартал або рік для платників податку на прибуток, що згадані в п. 57.1 ПКУ (у ньому згадані всі платники податку на прибуток: як ті, що сплачують авансові внески, так і ті, що їх не платять, а також платники, які зобов’язані звітувати щоквартально). Нині в п. 152.9 ПКУ про базовий рік йдеться для платників податку на прибуток, які сплачують щомісячні авансові внески.

Якщо Президент підпише закон з такими нововведеннями, вони запрацюють з 1 січня 2014 року.

Тож, вочевидь, після набрання чинності такими змінами річний базовий звітний період буде для всіх, окрім двох винятків. Перший виняток — підприємства, які за попередній звітний рік мають прибуток, що впливає на об'єкт оподаткування, понад 10 млн грн і при цьому оскільки за його результатами не було прибутку й бази для розрахунку авансових внесків не платять авансових внесків, але в I кварталі звітного року отримали прибуток — зобов'язані подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали й за рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань (п. 57.1 ПКУ). Другий — платники податку на прибуток, які сплачують авансові внески, однак за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримали прибуток або отримали збиток, мають право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Тоді вони авансових внесків у другому – четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснюють, а податкові зобов'язання визначають на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів і за рік, яка подається до контролюючого органу.

Тож якщо такі зміни щодо базового річного періоду запрацюють, для цілей обліку поворотної фіндопомоги та умовних процентів за нею платники податку на прибуток орієнтуватимуться на рік. І лише ті платники, що звітуватимуть поквартально (згадані винятки), обліковуватимуть операції з поворотною фіндопомогою, беручи за основу квартал.

Згідно з останньою інформацією, проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків» направлено на підпис Президента (24.10.2013 р.).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»