Новини публікуються мовою оригіналу

Згідно з абз. «а» пп.195.1.3 ПКУ, операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим й авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами залежно від відрізка маршруту.

Для експедитора об’єктом обкладення ПДВ є вартість послуг еспедиційного обслуговування. Транспортні послуги, надані безпосередньо перевізником згідно із Законом «Про транспортно-експедиторську діяльність», є іншими витратами експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортно-експедиційного обслуговування.

З урахуванням вимог викладених вище положень чинного законодавства нульова ставка податку,  застосована перевізником до послуг із міжнародних перевезень, повинна бути пред’явлена замовнику через експедитора транзитом. При цьому зазначена операція не впливає на розрахунки з бюджетом експедитора та не призводить до втрат бюджету незалежно від того, яка ставка податку застосовується перевізником до вартості послуг із транспортування.

Тобто перевізник-резидент, який здійснює міжнародне перевезення вантажів на підставі договору на транспортне експедирування, виписує експедитору на дату виникнення податкових зобов’язань податкову накладну, у якій відображає обсяги постачання послуг із перевезення вантажів, що оподатковуються за нульовою ставкою.

Своєю чергою, у межах договору транспортного експедирування експедитор складає замовнику 2 податкові накладні: першу — зі ставкою 20% на вартість отриманої винагороди за послуги транспортного експедирування та другу — зі ставкою 0% на вартість послуг із міжнародних перевезень, наданих перевізником, яка пред’являється замовнику через експедитора транзитом.

Транспортно-експедиторські послуги, котрі надаються експедитором — платником ПДВ нерезиденту відображаються в рядку 5 р. І «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110» (у якій відображаються розрахунки з бюджетом).

Також експедитором у податковій звітності з ПДВ відображаються обсяги придбання товарів/послуг, отримані від контрагентів, залучених до виконання транспортно-експедиторських послуг, як із податком на додану вартість, так і без податку.

Експедитор повинен дані податкового обліку відображати в податковій звітності з ПДВ та в разі включення сум ПДВ із придбання до складу податкового кредиту за товарами/послугами, що були використані в операціях із надання транспортно-експедиторських послуг нерезиденту, які не розглядаються як об’єкт обкладення ПДВ, зобов’язаний нарахувати податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ, відповідальність за не дотримання якого призводить до застосування штрафних санкцій зважаючи на п. 123 ПКУ.

Роз’яснення розміщено на сайті ГУ ДФС у Дніпропетровскій області.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»