Новини публікуються мовою оригіналу

ДФСУ в листі від 26.04.2016 р. № 9399/6/99-99-15-03-02-15 розглянула питання щодо необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ в разі безоплатної передачі товарів.

Передусім контролери зауважили: операція з безоплатної передачі товарів для платника ПДВ, який здійснює таку передачу, є об’єктом обкладення ПДВ й оподатковується в загальновстановленому порядку, крім випадків, коли така операція не звільнена від обкладення ПДВ відповідно до норм ПКУ, а тому під час здійснення такої операції п. 198.5 ПКУ не застосовується, а податковий кредит, сформований платником податку під час придбання товарів, що передаються, не коригується.

У разі якщо платник ПДВ придбані товари/послуги, під час придбання яких суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, використовує в операціях із постачання товарів/послуг благодійним організаціям, які відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ звільнені від обкладення ПДВ, такий платник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ за такими товарами/послугами, виходячи з вартості їх придбання.

Якщо платник придбані товари/послуги, під час придбання яких суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, використовує в операціях, які не звільнені від обкладення ПДВ відповідно до норм ПКУ, під час здійснення операцій із постачання товарів/послуг такий платник ПДВ нараховує податкові зобов’язання з ПДВ у загальновстановленому порядку.

Так, відповідно до п. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій із постачання товарів/послуг НЕ може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій із постачання самостійно виготовлених товарів/послуг НЕ може бути нижче звичайних цін.

Тож у разі якщо ціна придбання/звичайна ціна перевищує фактичну ціну (договірну вартість) постачання, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:

  • одну — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • іншу — на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни над фактичною ціною.

У податковій накладній, складеній на суму перевищення, указують тип причини:

  • «15» — складена на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання;
  • «16» — складена на суму перевищення балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною їх постачання (п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307).

Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. При цьому в рядках такої податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»