Новини публікуються мовою оригіналу

Згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464, платниками ЄСВ, зокрема, є підприємства, установи, організації, фізичні особи та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу чи компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб:

  • батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення згідно зі законодавством;
  • осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та, відповідно до закону, отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини;
  • одного з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючих працездатних осіб, які здійснюють догляд за інвалідом I групи чи за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу чи компенсацію згідно із законодавством.

Нарахування та сплата ЄСВ за таких осіб здійснюється за рахунок коштів держбюджету відповідно до порядку, установленого КМУ, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.

Обчислення ЄСВ за вказані категорії застрахованих осіб здійснюється (районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення) на підставі бухгалтерських та інших документів, які підтверджують нарахування (обчислення) допомоги, грошового забезпечення чи компенсації. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відтак із 1 січня 2016 року ЄСВ за деякі категорії осіб нараховується в розмірі 22%. Водночас обчислення ЄСВ за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування допомоги, компенсації чи грошового забезпечення, на які нараховується ЄСВ. Оскільки нарахування ЄСВ за деякі категорії осіб здійснюється в розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожну особу, при нарахуванні ЄСВ за таких осіб у 2016 році за період до 01.01.2016 р. застосовується ставка 33,2% суми грошового забезпечення, допомоги чи компенсації.

Таку інформацію розмістило на своєму офіційному веб-сайті Головне управління ДФС у Тернопільській області. Детальніше із роз’ясненням можна ознайомитись у листі ДФС України від 19.04.2016 р. № 13959/7/99-99-17-03-01-17.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»