Новини публікуються мовою оригіналу

ФСС з ТПВ на своєму веб-сайті розмістив роз’яснення фізичних осіб — підприємців щодо отримання ними матеріального забезпечення за кошти такого Фонду.

Зважаючи на те що для фізичних осіб — платників ЄСВ визначено спеціальні строки сплати єдиного внеску, а саме:

  • платники ЄСВ, зазначені в п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року;
  • фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ;
  • платники ЄСВ, зазначені в п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року,

тому фактично право на отримання матеріального забезпечення такі особи набуватимуть після сплати ЄСВ.

Обчислення середньоденного доходу для розрахунку страхових виплат фізичними особами — платниками єдиного внеску здійснюється відповідно до п.п. 2 та 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266 (даліПорядок).

Зауважимо: для фізичних осіб — платників ЄСВ, які мали укладені договори добровільного страхування на період 2015–2016 рр., розрахунковий період необхідно визначати враховуючи також місяці добровільного страхування в 2015 році.

Водночас обчислення страхового стажу для розрахунку страхових виплат має здійснюватися за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а отримання даних робочими органами Фонду із цього реєстру до подання фізичною особою — платником ЄСВ звітності відповідно до законодавства є неможливим.

Тобто до фізичних осіб — платників ЄСВ, які у 2015 році не підпадали під загальнообов’язкове державне соціальне страхування (не працювали за наймом) або добровільне страхування за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності й витратами, зумовленими похованням, повинно бути застосоване обмеження розміру допомоги, установлене Законом № 1105.

Тому розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками ЄСВ до спливу строку подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати з розміру мінімальної заробітної плати.

Надалі після подання річної звітності фізичними особами — платниками ЄСВ, вони матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого з розміру мінімальної зарплати, за страховими випадками, які настали у звітному році з урахуванням нарахованого ЄСВ за звітний рік.

У разі несплати ЄСВ у строки, визначені Законом № 2464, матеріальне забезпечення, виплачене з розміру мінімальної зарплати, підлягатиме поверненню.

Фізична особа — платник ЄСВ у разі прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення повинна його оформлювати рішенням уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку фізична особа — підприємець є страхувальником і виступає як уповноважений із соціального страхування страхувальника.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»