Новини публікуються мовою оригіналу

Головне управління ДФС в Одеській області в листі від 22.04.2016 р. № 869/10/15-32-12-01-14 розглянуло запит щодо відображення в обліку операцій з отримання коштів від поручителя за зобов’язаннями боржника.

Так, за результатами операції з відвантаження у 2015 році продукції без отримання оплати за таке відвантаження в бухобліку відображається одночасно дохід (п. 8 П(С)БО 15 «Дохід») і витрати (п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»), для отримання якого вони здійснені. А отже, результат цієї операції повинен був бути обкладений податком на прибуток за підсумками діяльності у 2015 році.

Оскільки після відвантаження продукції без отримання оплати в підприємства виникає дебіторська заборгованість, у разі наявності договору поруки таке підприємство є кредитором поручителя. При цьому надходження коштів у рахунок погашення дебіторської заборгованості не мають податкових наслідків у цілях обкладення податком на прибуток для кредитора. Порядок визнання й оцінки дебіторської заборгованості в бухгалтерському обліку визначено П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість».

Щодо обкладення операцій ПДВ, то при постачанні товарів/послуг дата виникнення податкових зобов’язань із ПДВ визначається за першою подією відповідно до вимог п. 187.1 ПКУ.

Згідно із п. 201.1 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, із накладенням електронного підпису вповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ строк (15 календарних днів).

Тобто в разі виконання зазначених вище законодавчих норм ПКУ, інших податкових наслідків щодо ПДВ, у т.ч. при отриманні коштів за дебіторською заборгованістю, у підприємства-боржника не виникає.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»