Новини публікуються мовою оригіналу

ВСУ в постанові від 16.02.2016 р. № 2а/2370/2588/2012 підтримав позицію податківців щодо відповідальності сільгосппідприємства — платника ПДВ, яке подало уточнюючий розрахунок про заниження податкового зобов’язання та не сплатило штраф у розмірі 3%.

У судовому порядку розглядалася ситуація, коли сільгосппідприємство-спецрежимник при поданні податкових декларацій із ПДВ за липень 2011 року – березень 2012 року припустилося помилки, яка призвела до завищення податкового кредиту та заниження суми ПДВ, що підлягає нарахуванню.

Так, згідно зі спецрежимом оподаткування, сума ПДВ, нарахована сільгосппідприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю лишається в його розпорядженні для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей.

Раніше ВАСУ в ухвалі від 24.04.2013 р. № К/9991/66899/12 зазначав: оскільки сума ПДВ платника податків, який є суб’єктом спеціального режиму оподаткування за ст. 209 ПКУ, не підлягає перерахуванню до бюджету, то, відповідно, ці кошти не підпадають під поняття грошового чи податкового зобов’язання, що, своєю чергою, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності згідно з п. 123.1 ПКУ.

Нині думка ВСУ змінилася: якщо сільгосппідприємство подасть уточнюючий розрахунок про заниження податкового зобов’язання та не сплатить штраф у розмірі 3% від заниженої суми податкового зобов’язання до подання такого уточнюючого розрахунку, а контролюючий орган за наслідками позапланової перевірки, проведеної у зв’язку з поданням уточнюючого розрахунку, установить факт несплати штрафу та самостійно визначить суму грошового зобов’язання, такі дії свідчитимуть про податкове правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 123.1 ПКУ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»