Фахівці НКРЕ наголосили, що відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізособами (населенням) — споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою КМУ від 09.12.1999 р. № 2246 (далі — Правила).

Пунктом 10 Правил установлено, що розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється, починаючи з 1 січня 2007 року, за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а в разі їх відсутності — за нормами споживання природного газу.

У свою чергу, газопостачальне підприємство зобов’язане:

  • визначити величину роздрібної ціни на природний газ для споживача на поточний рік та, відповідно, друге півріччя поточного року на основі обсягів використання природного газу споживачем у попередньому році та першому півріччі поточного року;
  • проводити за підсумками року станом на 1 січня перерахунок оплати споживачем вартості спожитого в попередньому році природного газу залежно від обсягу його використання в попередньому році за роздрібними цінами, що діяли в попередньому році, та знімати показники лічильників газу в грудні попереднього року та січні поточного року.

Таким чином, визначення обсягу газу, використаного споживачем протягом року, має здійснюватися за весь календарний рік, а саме: з першого січня по тридцять перше грудня (включно). Ціна на природний газ, диференційована залежно від річного обсягу використання природного газу, застосовується на весь обсяг газу, спожитого протягом року.

Тож за наявності лічильника природного газу споживач сплачує тільки за фактично спожитий газ. Тобто фактично використаний обсяг газу множиться на відповідну роздрібну ціну. Якщо, наприклад, споживачем (у т.ч. членами його сім'ї) за рік використано 2530 м3 природного газу, то вартість природного газу становить:

2530 м3 х 109,8 коп. = 277794 коп. = 2777 грн 94 коп.

З рівнем роздрібних цін на природний газ для потреб населення можна ознайомитися тут.

Лист НКРЕ від 05.09.2013 р. № 6101/16/47-13

 
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»