Міндоходів запропонувало проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо використання поняття «звичайна ціна»)». У ньому використання поняття «звичайна ціна» передбачено лише  у випадках здійснення контрольованих операцій, а в решті випадків потрібно застосувати справедливу ринкову ціну.

Держпідприємництво не погодило згаданого документа з огляду на порушення ключових вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160-IV: невідповідності реаліям вітчизняного ринку та методологічному підходу до визначення поняття «справедливої ринкової ціни» у провідних країнах світу.

Крім того, запропонований проектом Закону механізм державного регулювання передбачає встановлення остаточного права органів доходів і зборів України трактувати застосування «звичайної ціни» та «справедливої ринкової ціни», що не може бути прийнятним, оскільки будь-яке рішення платника податку є правомірним лише до тих пір, поки належним чином не буде встановлено протилежне.

Нагадаємо: звичайна ціна — ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПКУ).

Законопроектом же визначається поняття «справедлива ринкова ціна» — ціна, яка склалася на ринку ідентичних (а за їх відсутності — однорідних) товарів (робіт, послуг), за якою товари передаються (роботи — виконуються, послуги — надаються) в операціях між особами, які не є пов’язаними.

За інформацією прес-служби Держкомпідприємництва України
 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»