Як пояснюють автори законопроекту, прийнятий і підписаний Президентом закон установив нову процедуру виконання рішень судів боржниками, за якими є державні органи, підприємства, установи та організації, а також юрособи, примусова реалізація майна яких забороняється відповідно до законодавства.

На сьогодні певна кількість таких рішень залишиться невиконаною, а особи, на чию користь вони постановлені, залишаться потенційними заявниками до Європейського суду зі скаргами на порушення їхнього права на виконання рішення протягом розумного строку.

З огляду на це, у Прикінцевих положеннях Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 р. № 4901-VI з’явилась нова норма, за якою виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, які видані або ухвалені до набрання чинності зазначеним Законом та боржниками, за якими є:

  • державний орган;
  • державні підприємство, установа, організація;
  • юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства

подаються до органу державної виконавчої служби протягом 6 місяців із дня набрання чинності згаданої норми. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками, за якими є зазначені вище суб’єкти, не було подано в строк, це не є підставою для відмови у виконанні судового рішення.

Окрім того, зазначено, що заборгованість погашатиметься в такій черговості:

  • у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров’я, а також у зв’язку з втратою годувальника;
  • у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов’язаними з трудовими правовідносинами;
  • у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо виконання судових рішень» від 19.09.2013 р. № 583-VII.

Набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Станом на 14.10.2013 р. не опублікований

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»