Верховна Рада України змінила правила призначення допомоги батькам при народженні дитини та, по суті, правила реєстрації новонароджених (ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-ХII). Тож для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення потрібно:

  • подати заяву одним із батьків (опікуном), із яким постійно проживає дитина. Заява складається в довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини;
  • пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • пред’явити свідоцтво про народження дитини

Цей перелік документів є вичерпним.

Далі орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), із яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини після звернення одного із батьків (опікуна) за призначенням допомоги при народженні дитини:

  • самостійно отримує від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ, із державних реєстрів та в порядку обміну інформацією всі необхідні відомості для призначення такої допомоги;
  • направляє територіальному органу/підрозділу Державної міграційної служби України дані для реєстрації місця проживання дитини, які вказала особа, що звертається за допомогою;
  • не пізніше ніж протягом 10 днів із моменту подання заяви про призначення допомоги приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні допомоги, про що інформує особу, що звернулася за допомогою.

Більше того, ВР України змінює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV. Тепер реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, із яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Незрозуміло, як виконуватимуться ці норми. Адже таке спрощення може відгукнутися іншими проблемами. Як бути зі сплатою мита під час реєстрації? Як бути з документами на житло? Під час реєстрації потрібно показати домову книгу чи документи на право власності, а тут? Чи не викличе ця норма вал реєстрацій дітей в орендованому житлі? І таке житло буде заблоковано від продажу… Залишається чекати приведення підзаконних актів у відповідність до змін — тоді буде видно, чим це закінчиться.

Наразі Закон України «Про внесення доповнень до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо скорочення кількості документів для отримання державної допомоги при народженні дитини» прийнято й він готується на підпис Президенту.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»