Новости публикуются на языке оригинала

ДФС у листі від 18.12.2015 р. № 27262/6/99-99-17-03-03-15 нагадала: відповідно до пп. «д» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо включається дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою банкрутства, до спливу строку позовної давності в разі, якщо його сума перевищує 50% однієї мінзарплати (у розрахунку на рік), установленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 609 грн).

Кредитор зобов’язаний повідомити платника податку — боржника про прощення боргу, зокрема, шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення.

Лише за таких обставин банк не утримує податки з прощеної суми боргу, а такий обов’язок покладається на боржника. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу кредитор (банк) зобов’язаний виконати всі покладені на нього функції податкового агента.

У листі податківці наголосили: Правила надання послуг поштового зв'язку затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 р. № 270.

Під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення з повідомленням про вручення працівник поштового зв'язку на підставі пред'явленого одержувачем документа, що посвідчує особу, зазначає на бланку повідомлення про вручення його прізвище (п. 106 Правил).

Тож у разі повернення рекомендованого поштового відправлення без його вручення адресату вважається, що кредитор не повідомив боржника про прощення (анулювання) боргу. А отже, банк за таких обставин зобов’язаний утримати ПДФО і військовий збір із суми прощеного боргу й відобразити таку виплату у формі № 1ДФ.

1Постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених НП(С)БО, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності (ст. 4 Закону про бухоблік.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»