Новини публікуються мовою оригіналу

ДФСУ в листі від 01.12.2015 р. № 25674/6/99-99-19-03-02-15 розглянула питання щодо обкладення ПДВ операцій із постачання послуг на митній території України нерезиденту в разі, якщо перша подія (отримання попередньої оплати) відбулася до реєстрації підприємства-постачальника платником ПДВ, а фактичне надання послуг (дата підпису акта виконаних робіт) нерезиденту — після реєстрації платником ПДВ.

Передусім контролери нагадали: право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПКУ (п. 201.8 ПКУ).

Зокрема, датою виникнення податкових зобов’язань із постачання товарів/послуг уважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню. У разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки в банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів (у разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації), а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п. 187.1 ПКУ).

Зважаючи на зазначене, податківці повідомляють: якщо перша подія (отримання від нерезидента попередньої оплати) відбулася до реєстрації підприємства-постачальника платником ПДВ, податкове зобов’язання з ПДВ за такою операцією (у частині отримання попередньої оплати) не нараховується.

Тож у разі якщо підприємство-постачальник після отримання попередньої оплати вартості послуг зареєструвалось платником ПДВ і фактичне постачання послуг відбувається після дати реєстрації такої особи платником ПДВ, податкові зобов’язання з ПДВ за фактом постачання таких послуг не виникають, оскільки факт постачання таких послуг є другою подією для цілей обкладення ПДВ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»