Міндоходів роз’яснило, що варто розуміти під послугами, які включаються до складу квартирної плати чи плати за утримання житла (далі — житлово-комунальні послуги) у цілях обкладення ПДВ.
Як якості компенсацію надання цих послуг їх виробник (виконавець) може отримати:
- тариф, який сплачується населенням у повному обсязі;
- частину тарифу, яка сплачується пільговими категоріями населення;
- частину тарифу, яка оплачується з відповідних місцевих бюджетів у розмірі субсидій та дотацій, наданих пільговим категоріям населення;
- різницю між затвердженими цінами/тарифами та розміром економічно обґрунтованих витрат та їх виробництво (виробнича дотація на покриття збитків від постачання послуг за тарифом);
- тариф, який сплачується іншими категоріями покупців (бюджетні організації, комерційні структури тощо).
Отже, на думку Міндоходів, база оподаткування житлово-комунальних послуг формується виходячи з тарифу та незалежно від джерела оплати: чи оплачується виробнику (виконавцю) житлово-комунальних послуг безпосередньо споживачами (населенням або будь-якою іншою категорією споживачів), чи перераховується замість споживачів повністю або частково відповідним місцевим бюджетом.
При цьому податківці наголосили, що податкові зобов’язання за касовим методом визначаються лише для визначених у п. 187.10 ПКУ товарів/послуг та категорій покупців. Для частини послуг, які надаються іншим категоріям покупців, податкові зобов’язання визначаються в загальновстановленому порядку (за правилом першої події).