Новини публікуються мовою оригіналу

Суд може прийняти рішення про зменшення розміру неустойки відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України, але лише за умови, якщо вона обчислена згідно з вимогами закону.

Суд апеляційної інстанції, задовольняючи позов про звернення стягнення на предмет застави, виходив із того, що відповідачем розрахунок заборгованості за кредитом, наданий банком, не спростований, він є достовірним. Також апеляційний суд вважав, що розмір неустойки підлягає зменшенню, оскільки значно перевищує розмір заборгованості за кредитним договором.

ВССУ скасував рішення апеляційного суду та дійшов такого правового висновку.

Згідно із ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів установлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Зважаючи на ч. 1 ст.ст. 546, 549 ЦК України, виконання зобов’язання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою чи іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові в разі порушення зобов’язання (п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України).

Апеляційний суд, зменшуючи розмір неустойки, не звернув увагу на те, що відповідач звернувся до суду не з заявою про зменшення розміру неустойки відповідно до вимог ч. 3 ст. 551 ЦК України, а із заявою про застосування спеціальної позовної давності.

Водночас, згідно із вимогами ч. 4 ст. 10 ЦПК України, апеляційний суд має право зменшити розмір неустойки (ч. 3 ст. 551 ЦК України), але лише після того, коли вона правильно, відповідно до вимог закону й умов договору, буде обчислена (чого суд у порушення вимог ст.ст. 212–214, 316 ЦПК України не зробив).

Із повним текстом ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у цій справі (№ 6-21676 св 15) можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»