Новини публікуються мовою оригіналу

Урядовий проект податкової реформи підготував неприємний сюрприз щодо визначення бази обкладення єдиним податком і бази нарахування ЄСВ для підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділятимуться на такі групи платників єдиного податку:

  1. група «А» — фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів із торговельних місць на ринках і/або провадять господарську діяльність із надання побутових послуг населенню й обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 грн;
  2. група «В» — фізичні особи — підприємці, які відповідають сукупності таких критеріїв:
  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають із ними в трудових відносинах, не перевищує 10 осіб;
  • річний обсяг доходу не перевищує 2000000 грн.

Із 1 січня 2016 року ставку єдиного податку для платників єдиного внеску хочуть установити теж на рівні 20%. При цьому базою оподаткування для групи «А» є розмір мінзарплати, а для групи «В» ― оподатковуваний дохід, який розраховується як різниця між отриманим доходом і зменшеним на суму податкової соціальної пільги, та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта (у 2016 році ― 0,8).

Відповідні зміни планують унести й до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (даліЗакон про ЄСВ). Згідно із запропонованими змінами, для платників, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується за ставкою 20% у таких розмірах:

  • для платників єдиного податку групи «А» — на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, установленої цим Законом, проте сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;
  • для платників єдиного податку групи «B» — на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню єдиним податком. При цьому сума єдиного внеску розраховується за кожен місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році чи окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, установленої цим Законом.

Отже, для платників єдиного внеску групи «B» (наразі це підприємці — єдинники групи 3) незалежно від того, мають вони найманих працівників чи ні, база нарахування ЄСВ і база обкладення єдиним податком визначатиметься однаково.

Тобто отриману суму прибутку обкладатимуть єдиним податком за ставкою 20% і ЄСВ — за ставкою 20%. У такий спосіб малий бізнес Уряд планує просто знищити, адже хто зможе вижити під таким податковим тиском?

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»