Новини публікуються мовою оригіналу

Первинний аналіз норм законопроекту Мінфіну «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо проведення податкової реформи» у частині обкладення ПДФО та військового збору показав, що авторами документа переписано весь розділ «Податок на доходи фізичних осіб» та викладено його в новій редакції.

Серед основних нововведень слід виділити таке:

  • збільшення ставки ПДФО до 20%. Тобто прогресивної ставки ПДФО 15% (20%) залежно від розміру доходу більше не буде. Застосовуватимуть єдину ставку ПДФО — 20%. Щоправда, для деяких категорій доходів зберегли пільгові ставки ПДФО — 5% та 0%. Зокрема ставку 5% застосовуватимуть до доходів:

- від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості;

- від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (перший продаж авто мотоцикла, мопеда, як і раніше, не оподатковуватиметься);

- у вигляді вартості будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Ставку ПДФО 0% застосовуватимуть до доходів у вигляді:

- вартості власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення та деякими пільговими категоріями громадян (інвалідом I групи, дитиною-сиротою, дитиною інвалідом тощо);

- суми грошових заощаджень певних категорій (зокрема, заощаджень, поміщених в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР), погашення яких не відбулося, що успадковуються спадкоємцем, який є членом сім'ї спадкодавця будь-якого ступеня споріднення;

  • розмір ПСП становитиме 1 розмір мінзарплати (наразі — 50%, тобто 609 грн). За рахунок цього заробітна плата, що не перевищує 1378 грн, фактично не підлягатиме оподаткуванню. Саме це нововведення є основним предметом піару урядовців (у частині змін із ПДФО);
  • із доходів у натуральній формі військовий збір розраховуватимуть із застосуванням негрошового коефіцієнта 1,015228. Така норма буде передбачена в п. 7.10 підрозділу 10 р. XVI «Перехідні положення» ПКУ.

Крім того, щодо оподаткування доходу в негрошовій формі, у ПКУ планують прописати ось яку норму: податковий агент під час нарахування доходів у негрошовій формі додатково нараховує платнику податку дохід у грошовій формі в сумі, що дорівнює перевищенню бази оподаткування доходу в негрошовій формі, визначеної із застосуванням коефіцієнта, над вартістю доходу в негрошовій формі до застосування коефіцієнта. Така сума додаткового доходу є невід'ємною частиною бази обкладення ПДФО та військовим збором доходу в негрошовій формі й не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Зазначеною вище нормою автори законопроекту планують вирішити споконвічну проблему оподаткування негрошових доходів платників податків у разі відсутності факту виплати інших грошових доходів такому платнику податків.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»